Češi nečekaně našli místo, kde nakupují za ceny jako před mnoha lety. Úplně tu nejvyšší kvalitu, lidé nechápou

Před pár dny jsme se dozvěděli nepříjemnou zprávu o tom, že zdražování potravin ještě není u konce. Výrobcům se do cen dosud nepodařilo propsat všechny zvýšené vstupní náklady, a tak se na to chystají na podzim. Dá se tedy očekávat, že v běžných obchodech bude zase pořádně draho, a to navíc v sezóně, kdy se nakupuje nejvíce zboží.

Lidé hledají levnější alternativy

Není tedy divu, že lidé hledají různé alternativy, jak si pomoci. Těch je přitom hned několik a všechny jsou mnohem zajímavější než obchody zahraničních majitelů, kteří sledují pouze výši svých marží a snaží se ji neustále navyšovat.

Velké popularitě se aktuálně těší například prodejny s nejlevnějšími potravinami, kterých teď přibývá jako hub po dešti. Navíc se profesionalizují a nabízejí už prakticky kompletní sortiment, který byste nakoupili i jinde. Pochopitelně za poloviční a ještě nižší ceny. Nevýhodou je snížená kvalita těchto potravin daná zejména tím, že jsou krátce před datem spotřeby, případně už po něm. To nemusí všem vyhovovat.

Další možností je potom nákup na trzích. Ale i tady jsou značné rozdíly. Například oblíbené farmářské trhy ve větších městech obvykle peněženku spíše zatíží, než aby jí ulevily. Trhovci si zde za obyčejnou produkci říkají nesmyslné ceny, které jim “lidé z města” ochotně platí za to, že mají dobrý pocit z toho, že si nakoupili něco čerstvého z venkova.

Mnohem lepší je chodit na dlouhodobá tržiště, kde jsou ceny ustálené v rozumných mezích, protože sem lidé chodí jednoduše nakupovat permanentně. Jedno takové najdeme i v Praze, a to v pověstné Hale 22 Holešovické tržnice.

Foto: Shutterstock

Seženete zde úplně vše

Ačkoliv tato tržnice dostala řadu těžkých zásahů, v jejichž důsledku zmizelo několik zajímavých obchodů, tržnice s potravinami se stále drží. A pokud jí navštívíte, budete si připadat, jako byste se propadli v čase nazpět.

Nakoupit zde můžete skvělé ovoce a zeleninu za ceny, které vám běžné obchody už nikdy nenabídnou. Navíc budete kupovat od českých producentů a nikoliv třeba cibuli z Nového Zélandu. Levně tu ale pořídíte rovněž maso, ryby, případně nejrůznější speciality z různých zemí. Stačí se poptat, u jednotlivých stánků nakonec seženete úplně vše a budete mít skvělý zážitek z nákupu.

Češi si v poslední době Halu 22 a další podobná tržiště doslova zamilovali. Pokud tak současná krize přispěje k tomu, že se lidé naučí zase kupovat kvalitní potraviny za férové ceny, tak byla alespoň k něčemu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jisl
Jisl
1 rok

Možná by bylo lepší podat trestní oznámení na stát za úmyslné vykořisťování obyvatel a podporování nepřiměřených cen jak v oblasti energií tak pohonných hmot s podporou kartelových dohod. Elektrifikace měst a obcí byla služba lidu. Co je to dnes?