Nejoblíbenější kuchyňský olej vypouští do jídla rakovinotvorné chemikálie. Zdaleka se mu vyhněte

Kuchyňské oleje jsou dnes velmi hojně používanou ingrediencí při vaření. Dá se říct, že se bez nich lidé už neobejdou. Názory na to, zda by se jimi mělo šetřit nebo nikoliv, se různí. Každopádně ale velkou roli hraje typ rostlinného oleje a jeho výroba. U některých z nich se bohužel ukázalo, že nejsou příliš prospěšné a mohou přispět ke vzniku rakoviny.

Problém rostlinných olejů

Některé výzkumy ukazují, že používání rostlinných olejů na vaření není zrovna vhodné. V případě některých druhů je to výrazně horší než použití klasických nasycených tuků, mezi něž patří máslo či sádlo. Od nich se přitom například při smažení v poslední době hodně upustilo právě ve prospěch olejů.

Ačkoliv jsou rostlinné oleje obecně považované za zdravé, právě ve chvíli, kdy je použijete k vaření, třeba k onomu smažení, dochází k produkci řady chemikálií. Část z nich je potom rakovinotvorná. Ty se tak pochopitelně dostávají do jídla.

Mezi nejproblematičtější oleje patří palmový, sójový, kukuřičný a slunečnicový. Jakmile se tyto oleje zahřejí, dochází k produkci chemikálií zvaných aldehydy. U nich byla prokázána spojitost s určitými typy rakovinového bujení.

Foto: Shutterstock

Nejpoužívanější olej není vhodný

Z těchto olejů je v tuzemsku oblíbený zejména slunečnicový olej, který patří k vůbec nejpoužívanějším olejům v České republice. Důvodem je to, že patří mezi ty nejlevnější a lidé si ho pochvalují také proto, že má vysoký kouřový bod. Je tedy možné ho zahřívat na vysoké teploty, aniž by se připaloval. Jak se ale ukazuje, zahřátí nemusí být zrovna prospěšné. V tomto oleji je spousta poly nenasycených tuků, jež se po zahřátí rozloží právě na aldehydy.

Tyto oleje obsahují až dvěstěkrát více aldehydů, než jaký je limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací. Dobře ze srovnání vychází olivový olej, avšak ten není vhodný ke smažení. Proto není od věci vrátit se k tradičním tukům, jako je právě máslo nebo sádlo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Vaňková
Jana Vaňková
8 dní

Teď se už nesmí řepkový olej přidávat do pohonných hmot a co teď s tou vypěstovanou řepkou? Já osobně používám jenom slunečnicový a to dost málo. Hlavně podle starých norem používám sádlo a máslo

Daniela
Daniela
7 dní
Reply to  Jana Vaňková

Řepkový olej je mezi oleji nutričně nejlepší, co se týče poměru mezi jednotlivými druhy mastných kyselin Ještě lepší složení má olej olivový, ale je k němu třeba konzumovat dostatek ryb, aby byl zachován správný poměr mastných kyselin ve výživě, což ve stravě mimo středomořské státy není typické a tudíž zůstaňme u řepky. Máslo se na smažení nedoporučuje, jelikož má nízký bod zakouření. (Upřímně vajíčka na něm ale dělám u tak). Místo toho bych doporučila sádlo, to je na tom velmi dobře v tomto ohledu. Informace mám z výuky na Vysoké škole chemicko-technologické, kterou studuji. Článek je napsán dost zavádějícím způsobem.… Číst vice »

Oldo
Oldo
11 dní

Nejak jste zapomeli na repkovy.To abyste ho nemuseli chvalit??

Diana
Diana
13 dní

Asi bychom všichni měli začít kupovat řepkový, že 😂😂😂

Robin
Robin
11 dní
Reply to  Diana

Je na každém jaký olej používá ( sedačky jsou to všechny ale jak se říká / prdel si to přebere) používám řepkový a slunečnicový olej 50/50