Češi perou utěrky zásadně špatně. Hospodyňka ze západu jim ukázala, jak je to správně

Tenhle problém zná snad každý – nakoupíte si pěkné kuchyňské utěrky, máte z nich radost, ale během pár týdnů zešednou a vy na nich najednou vidíte spoustu skvrn, které se při běžném praní nepodařilo vyprat. Ještě před pár dny hezké utěrky najednou dělají v kuchyni spíš ostudu, než parádu.

Odstraňujte skvrny ještě před samotným praním

Je jasné, že když s utěrkami pracujeme v kuchyni, tak se na ně nachytá hodně mastnoty, skvrn od sladkého nebo třeba ovoce či vína. Abychom zabránily tomu, že na nich skvrny zůstanou, je většinou dobré zkusit je alespoň částečně odstranit ještě předtím, než vložíte utěrky do pračky.

Vyzkoušet můžete například pastu z jedlé sody – nasypejte jedlou sodu na skvrnu, trochu pokropte vodou, aby navlhla a nechte působit. Poté ručně zaperte a nakonec vyperte v pračce jako obvykle.

Máčení před praním

Podobně bude fungovat, když zašpiněné utěrky přes noc namočíte do vody, do které jste přidali například zmiňovanou jedlou sodu v kombinaci se solí nebo bělidlo. Skvrny se přes noc odmočí a vy potom utěrky vyperete na běžný program. Kromě toho, že se dopředu zbavíte skvrn, si také pomůžete k vyšší bělosti utěrek.

Foto: Shutterstock

Jak prát látkové utěrky

Utěrky, obzvlášť ty, které přišly do styku se syrovým masem, je třeba prát na vyšší teplotu. Pro jistotu je potom vhodné je ještě po usušení přežehlit, abyste se zbavili opravdu všech bakterií, které se na nich mohly zachytit.

Špinavé utěrky si můžete dávat stranou a pak jich vyprat více najednou, abyste naplnili pračku. Jen pozor na zaschlé skvrny – ty by se měly odstranit co nejdříve.

Jak často prát utěrky

Na závěr zmiňme, že utěrky by se měly prát poměrně často. V kuchyni se na ně nachytá spousta nečistot a bakterií, ve vlhkých záhybech se mohou objevovat plísně a podobně. Proto byste měli utěrku vyměňovat zhruba každé tři dny.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
Olga
1 rok

Utěrky mám ještě z výbavy a mám je stále pěkné. Ano namáčíme prádlo do přípravku Namo, nejlépe přes noc. A poté peru na 60 stupňů. Utěrky žehlím na nejvyšší stupeň.

Vit
Vit
1 rok

Paní redaktorko, píšete nadpis jak kdyby české hospodyně byly.. já jako muž jsem se setkal při své práci s hospodyňkami ze Západu a to byla síla!!😜, tak si takové ” nejapné” titulky příště upravte!! 😴

Zdenka
Zdenka
1 rok

Jakápak hospodyně ze Západu takhle prali utěrky už naše babičky 😏