Češi při nákupu toaletního papíru hrozně chybují. Na záchodě se potom diví

Pozor na škodlivý toaletní papír! Nenechte se zmást reklamou na nejlepší vůni a měkkost. Tyto vlastnosti totiž mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Je důležité dbát na kvalitu produktu a jeho složení. Výroba nekvalitního toaletního papíru představuje hrozbu pro naše zdraví. Bělení papíru vede ke vzniku toxických látek, jako jsou dioxiny, furany a polychlorované bifenyly, které patří k nejnebezpečnějším karcinogenním látkám.

Hlídejte si složení

Výše uvedené látky mohou vést k závažným problémům, jako jsou hormonální poruchy, narušení imunity a v nejhorších případech podporují i rakovinné bujení. Kromě toho se v toaletním papíru může vyskytovat formaldehyd a bisfenol, který stojí za hormonálními poruchami.

Barevný toaletní papír

Dobrou volbou není ani barevný toaletní papír. Je prokázáno, že zhoršuje problémy s kvasinkami a v neposlední řadě zvyšuje riziko rakoviny močových cest a děložního hrdla.

Nešetřete

Sáhnout po nejlevnějším toaletním papíru „v akci“ není tou správnou volbou. Většinou má velice nepříjemný materiál, zašedlou barvu a nebude příjemný na používání. Raději si připlaťte za měkčí dvouvrstvý.  Kromě toaletního papíru můžete zvolit i jiné hygienické řešení – zvažte pořízení toalety s toaletní sprchou. Budete pak potřebovat méně toaletního papíru.

Foto: Shutterstock

Který toaletní papír kupovat?

Je velmi těžké vybrat správný toaletní papír. U hebkého bílého papíru hrozí zdravotní rizika, a šedivý recyklovaný je zase velice nepraktický. Naštěstí řada výrobců dnes již používá šetrnější způsoby bělení, ale tyto toaletní papíry se zase pohybují v jiné cenové hladině.

Alternativy

Na světě je řada kultur, které se bez toaletního papíru zcela obejdou. Po vykonání velké potřeby si zkrátka jen umyjí konečník. U nás k tomuto účelu slouží bidety. Případně můžete vyzkoušet i jinou alternativu – látkový toaletní papír. Jedná se o látkový ubrousek, který snadno vyperete s jakýmkoliv prádlem. Ideální je bavlněný flanel. Jde o bezpečný materiál, který je měkký a dobře saje. Toto řešení není pro každého, ale určitě díky němu ušetříte.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments