Veškerý prach ze žaluzií okamžitě zmizí najednou a jednoduše. Jinak už to vůbec nedělám

Zkuste jiný přístup ke čištění žaluzií – neodkládejte údržbu žaluzií, mohou být zdrojem zdravotních potíží. Na lamelách se mohou usazovat vrstvy prachu, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Tyto praktické a estetické prvky mohou stát se hnízdištěm bakterií a roztočů. Pro udržení hygieny se pusťte do čištění podle těchto jednoduchých tipů.

Jedna po druhé

Chcete-li zachovat své žaluzie v dokonalém stavu, věnujte jim péči a lásku, kterou si zaslouží. Vezměte navlhčený hadřík a systematicky pročistěte každou lamelu. Přidejte do vody trošku octa, díky tomu vydrží žaluzie déle čisté.

Čištění odshora dolů

Začněte s čištěním od shora dolů. Použijte navlhčený hadřík a stírejte prach po jednotlivých lamelách. Poté změňte směr stírání a opakujte celý proces. Tento způsob je účinný, ale někdy může vyžadovat několik opakování. Nepodceňujte ani čištění oken, které je nutné před samotným čištěním žaluzií provést.

Foto: Shutterstock

Jak se vyhnout škodám

Žaluzie jsou na jednu stranu praktické, ale velmi špatně se čistí. Sprchování nemusí být ideální způsob, protože sama voda neodstraní nečistoty, a použití odmašťovacích přípravků by mohlo být složité. Silný proud z hlavice sprchy může poškodit jednotlivé lamely a způsobit jejich zprohýbání. Použití parních čističů také není doporučováno, protože voda na žaluziích kondenzuje a může poškodit lamely.

Vysávání žaluzií pomocí vysavače se může jevit jako dobrý nápad, ale i tady hrozí riziko. I na nejnižší výkon může být sání příliš silné a způsobit škody, které se mohou vyšplhat až na tisíce korun. Navíc se zbavíte pouze čerstvě usazeného prachu, nikoliv hluboce zakořeněných nečistot. Přesto, že se s nejvyšší opatrností dají výše uvedené způsoby použít, měli byste si být vědomi, že můžete žaluzie poškodit. V tomto případě záleží i na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petra
Petra
1 rok

no tak nevim jak jiný lidi, ale my napřed umyjem žaluzie a pak teprv čistíme okna teda. To zas psal nějakej chytrák