Češi s občanským průkazem musí udělat v roce 2024 zásadní věc, jinak velká chyba. Dotkne se to všech

Česká republika je skutečně velmi pozadu za vyspělým světem. Sledujeme to v každém detailu, především potom ve státní správně. Ta to podle všeho vzdala někdy v devadesátých letech a od té doby se všechny systémy jen flikují. Neustále slibovaná digitalizace dlouho nebyla v dohledu, však zdá se, že se přeci jen blýská na lepší časy.

Jdeme dopředu

Jistě, musíme si přiznat, že tu v roce 2024 zavádíme změny a novinky, které jinde znají třeba už více než deset let. Jak se ale říká, lepší pozdě nežli vůbec, a tady to zkrátka platí dvojnásob. Je rozhodně pozitivní, že úřady konečně implementují alespoň část moderních technologií. Vždyť velkým výdobytkem je i tak zkostnatělý systém, jako jsou datové schránky. Minimálně už nemusíte neustále běhat na úřady nebo na Českou poštu.

Teď je tu však další krok, kterého by byla velká škoda, a dokonce i chyba, nevyužít. Kdo má v České republice občanský průkaz, může s ním od začátku tohoto roku udělat velmi zajímavou a důležitou věc. Může si ho nahrát do svého mobilního telefonu. Zdánlivá banalita znamená obrovskou změnu a krok kupředu.

Dnes už totiž například peněženku lidé nosili jen proto, že v ní měli doklady, kterými se musí při kontrole prokázat. Platit už se dávno dalo telefonem nebo hodinkami. A teď konečně nazrála situace, kdy vám úplně ke všemu bude stačit jen ten telefon. Vše vyřešíte stažením aplikace eDoklady, do které můžete nahrát kopii svého občanského průkazu.

Je to skvělá věc

To jste sice mohli po své ose udělat už dnes, kdy jste si například občanku vyfotili. Například při elektronické komunikaci s bankami to stačilo. Ovšem takový doklad zkrátka nebyl oficiální a mohl být odmítnut. To už se vám ovšem v tomto případě nestane. Takovéto prokázání se občankou bude zcela plnohodnotné a fyzický průkaz už u sebe nebudete muset mít.

Příjemným bonusem je také to, že občanský průkaz v mobilním telefonu je velmi dobře zabezpečený, takže se o něj nemusíte obávat, i když byste přístroj ztratili. Jen si zkrátka nastavte nějaký ten PIN nebo biometrické ověření.

Čtěte také: Seberou vám všechny úspory z banky. Šibalové našli v Česku nový trik, kterým luxují jeden účet za druhým. Funguje stoprocentně

Aktuálně digitální občanku akceptují na velkých úřadech a ministerstvech, ovšem celý systém bude v průběhu tohoto roku nabíhat do plného provozu a brzy už se takto prokážete třeba i v bance nebo kdekoliv jinde.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 měsíců

Tak tohle si pořízovat nebudu.Zůstanu u té plastové karty.