Seberou vám všechny úspory z banky. Šibalové našli v Česku nový trik, kterým luxují jeden účet za druhým. Funguje stoprocentně

Je to velmi zvláštní situace. Zatímco ještě před časem mohl být problém s bezpečností na straně banky, kdy v důsledku toho mohlo dojít ke ztrátě finančních prostředků. Například když se špatně vyhodnotil podpisový vzor apod. Dnes už je ale vše naprosto skvěle zabezpečeno a na této frontě tedy nemají nejrůznější vykukové žádnou šanci.

Jde z toho mráz po zádech

Ti však velmi rychle zjistili, že nejslabším článkem v celém řetězci jsou samotní klienti. Je to neuvěřitelné, ale právě od nich lze získat přihlašovací údaje k účtu i veškerá potřebná potvrzení jako na stříbrném podnose.

Používají se k tomu nejrůznější techniky manipulace i moderních technologií. Dokonce ani nemusíte být seniorem nebo méně zkušeným uživatelem. Napálí se totiž opravdu kde kdo, jelikož podvody už jsou natolik sofistikované a promyšlené, že je velmi obtížné je odhlalit.

Zejména v poslední době se objevuje opravdu velmi účinný způsob, který vede k vyluxování peněz z účtu klientů. “Volal mi nějaký člověk, který se představil jako pracovník České spořitelny. Dobře vím, že to takhle zkouší, a tak jsem si číslo ověřila, a ono souhlasilo. Dokonce i na telefonu se takto zobrazilo,” líčí pětatřicetiletá paní Johana svůj příběh. “Zněl velmi naléhavě a říkal, že se zřejmě někdo zneužil můj účet, což mě pochopitelně vyděsilo. Obratem ale nabídl řešení, za které jsem byla v tu chvíli ráda. Prý mi SMSkou pošle odkaz, na který se mám okamžitě přihlásit.

Když na odkaz klikla, skutečně se objevila stránka, která vypadala prakticky totožně jako přihlašování její banky. Respektive byla trochu odlišná a vycházela ze starší verze, ovšem to si člověk v tu chvíli neuvědomí. “Vše jsem tedy vyplnila a potvrdila jim nějaké věci telefonem. A pak se začaly dít věci. Z účtu odešly transakce v desítkách tisíc korun,” říká paní Johana.

Peníze jsou nenávratně pryč

Teprve pak si uvědomila, jak dokonalou boudu na ní ušili. Pochopitelně banku kontaktovala s tím, zda je nějaká šance získat peníze zpět, ale už byly nenávratně pryč. V takovýchto případech se bohužel prakticky ve sta procentech peníze nepodaří navrátit zpět tomu, kdo o ně přišel.

Jak se ale něčemu takovému bránit? Vždyť podvodníci dokázali nasimulovat telefonní číslo banky, což je také s velkým otazníkem, jak se něco takového v Česku vůbec může dít. Dále pak byli schopni dát dohromady věrnou kopii mobilního bankovnictví.

Čtěte také: Mají miliony v bance a jdou si pro dávky. Češi přišli na díru v systému, nemusí už pracovat

Jedna možnost tu ale přeci jenom je a lze ji využít u většiny bank v České republice. Pokud vás kontaktuje pracovník vaší banky, požádejte ho, ať vám zašle autentizační ověření do vaší mobilní aplikace. Tím lze na obou stranách ověřit totožnost a zajistit bezpečnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
Ilona
10 dní

Stále ty kecy jak Tahle zumpni vláda Fialy škodí ,ale stáleje je u moci Stále u zlodskeho koryta