Češi se naučili nastavit bojler na jednu teplotu. Zjistili, že takto ušetří spoustu peněz

V poslední době se na internetu množí spousta rad, jak ušetřit. Vzhledem k raketově rostoucím cenám energií, se mnoho tipů týká právě toho, jak ušetřit za elektřinu a teplo. Některé rady však mohou být kontraproduktivní nebo nebezpečné.

Na kolik stupňů si nastavit bojler

Na internetu se hlavně v průběhu letošního roku vyrojily rady, jak ušetřit na ohřevu vody. Zatímco běžně se nastavuje bojler na teplotu 60 °C , možná jste v poslední době narazili na radu, abyste teplotu snížili. Je pravda, že tím můžete výrazně ušetřit na ohřevu vody, musíte tak ale činit s rozumem, abyste si spíš nezadělali na problémy.

Kolik stupňů je dost?

Pokud nastavíte na bojleru příliš nízkou teplotu, vystavujete se riziku, že se vám tam rozšíří legionella. Tato bakterie může způsobit akutní zápal plic a vážné zdravotní komplikace.

Proto se doporučuje udržovat teplotu v bojleru na 60 °C. Pokud chcete teplotu snížit, nepřehánějte to. Poměrně bezpečná teplota je ještě 55 °C, ale rozhodně by neměla klesnout pod 50 °C, protože tam už je riziko výskytu legionelly opravdu vysoké.

V případě, že dlouhodobě snížíte teplotu pod 60 °C, pojistěte se alespoň tím, že párkrát do roka zvýšíte teplotu na 70 nebo 80 °C a necháte bojler i trubky pořádně prohřát. Existují také antibakteriální filtry nebo dezinfekční prostředky.

Foto: Shutterstock

Jak se dá jinak ušetřit?

Spíš než na ohřevu vody se tak raději snažte ušetřit jinde. Při praní prádla perte kdykoli to jde spíše na nižší teploty. Nekoupejte se ve vaně, ale sprchujte se – a můžete zkusit zkrátit dobu sprchování. Když už chcete méně čerpat teplou vodu, raději se zkuste začít otužovat, než abyste snižovali teplotu v bojleru. Prospěje to vaší peněžence i zdraví.

Mezi další tipy, jak snížit spotřebu vody, je používat k mytí nádobí myčku, která je úspornější než mytí nádobí v ruce.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
1 rok

A proč třeba neprodat pračku a nepořídit valchu? A nebo chodit prát do potoka jako Popelka?