Lidé vůbec neumí míchat čaj, rozčilil se sluha britské královny. Žádné krouživé pohyby, to nejde

Příprava čaje je pro někoho rituálem a pro jiné se jedná o každodenní velmi rychlou rutinní činnost.

Já sama obvykle připravuji čaj zcela jednoduše, asi jako většina. Vyberu si oblíbenou čajovou směs v sáčku, vložím do hrníčku a zaliji vroucí vodou. Přidám 2 lžičky cukru, zamíchám krouživým pohybem, pofoukám a za chvíli můžu pít. Pokud přidávám med a citron, vždy nechám čaj trochu vychladnout, protože jinak bych se ochudila o všechny zdraví prospěšné látky.

V královské rodině bych však s tímto postupem přípravy a mícháním čaje neuspěla. Příprava i servírování čaje má svá pravidla. Grant Harrold, odborník na etiketu a bývalý královský komorník se podělil o několik podrobností, jak správně připravit čaj pro královnu. Královna Alžběta II. pila nejraději čaj Earl Grey bez mléka, černý a bez cukru.

Čaj pro královnu

Královna pila sypaný čaj, který se sypal do konvice s vroucí vodou. Po vylouhování čaje se na šálek umístí čajové sítko a čaj se přes něj přelije. Vždy se musí dát pozor, aby byl čaj dolit kousek pod okraj šálku a nepřetekl. Servíruje se do kostního porcelánu. Porcelán je znám svou zářivou bělostí, lehkostí, vysokou pevností a odolností. Z tohoto důvodu se do horkého čaje může poté nalít mléko. Porcelán nepraskne. Připravujete-li Earl Grey, můžete při servírování přidat plátek citronu. Cukr podávaný k čaji by měl být ve formě kostky, a nikoliv v cukřence podávaný lžičkou.

Foto: Shutterstock

Speciální míchání

Při míchání se nepoužívá krouživý pohyb v šálku. Nemáte se snažit vyvolat bouři. Pro míchání je zcela dostačující velmi jemný pohyb lžičkou vpřed a vzad. Nemusíte mít strach, že by se přidaný cukr nerozpustil.

Mýty o pití čaje se zvednutým malíčkem snad ani nemusím zmiňovat. Malíček zůstává vždy dole.

Při přípravě čaje si vždy přečtěte, jakou teplotou čaj zalít a jak dlouho se má louhovat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments