Třešně – oblíbené stromy v našich sadech a zahradách u rodinných domků

Sklízet krásné, sladké a vlastnoručně vypěstované ovoce je opravdová pýcha a radost. Kromě chuti si můžeme být naprosto jisti kvalitou ovoce – jeho přírodním původem, absencí konzervačních látek a chemických postřiků. Mezi nejoblíbenější ovocné stromy patří třešně. Které odrůdy jsou nejoblíbenější? Jak je vlastně začít pěstovat? Podívejme se na tuto problematiku blíže. Zajímá vás to? A je to tady!

Sklízet krásné, sladké a vlastnoručně vypěstované ovoce je opravdová pýcha a radost. Kromě chuti si můžeme být naprosto jisti kvalitou ovoce – jeho přírodním původem, absencí konzervačních látek a chemických postřiků. Mezi nejoblíbenější ovocné stromy patří třešně. Které odrůdy jsou nejoblíbenější? Jak je vlastně začít pěstovat? Podívejme se na tuto problematiku blíže. Zajímá vás to? A je to tady!

Třešně a třešňové květy jsou kromě svých chutných plodů také krásnou ozdobou našich sadů a domácích zahrad. Již brzy na jaře nás mohou potěšit svými bílými nebo růžovými květy. V horkém létě nám nabízejí sladké, šťavnaté plody, které se používají na zavařování, do šťáv nebo dezertů.

Nejoblíbenější odrůdy třešní


Višně jsou obzvláště ceněným ovocem. Její lehce nakyslá chuť je považována za jednu z nejvybranějších mezi širokou škálou gurmánů. Cena višní závisí na odrůdě a druhu sazenic. Nejúspěšnější je pěstování z prvotřídních sazenic. Nejoblíbenější odrůdy třešní jsou:

– Nana,
– Łutówka,
– Kelleris,
– Nefris,
– Sklo,
– Pandy,
– Sabina,
– Debrecín.

Nejoblíbenější odrůdy třešní


Třešně jsou považovány za jedno z nejchutnějších a nejzdravějších sezónních ovoce. Milují je dospělí i děti. Třešeň je plodem dlouhověké třešně ptačí, která se řadí do čeledi růžovitých. Třešeň může dosáhnout výšky až pětadvaceti metrů. Charakteristická je pro něj kuželovitá koruna a vznosný kmen. Plody ve tvaru kulovitých peckovic mají různé barvy v závislosti na odrůdě třešně. Nejoblíbenějšími barvami jsou světle a tmavě červená, ale lze se setkat i s černými nebo žlutými třešněmi. Cena třešní závisí na odrůdě, kterou chcete koupit. Mezi nejoblíbenější patří:

– burlat,
– cordia,
– lapins,
– regina,
– vrchol,
– Sylvia,
– sam,
– rivan,
– donissena (žlutá odrůda),
– vega.

Takto rozmanitá škála odrůd třešní nám umožní vybrat si strom našich snů, který nás časem obdaruje šťavnatými a krásnými plody.

Několik tipů pro správné pěstování třešní
Sazenice třešní je nejlepší vysazovat na podzim nebo na jaře. Nejoptimálnější a nejdoporučovanější doba je kolem poloviny října. Pokud chcete na jaře vysadit ovocné stromy, musíte nejprve počkat, až půda po zimě rozmrzne, abyste ji mohli zrýt a zkypřit. Optimální doba je konec března nebo začátek dubna. Při výsadbě třešní je důležitý výběr místa. Aby bylo možné pozorovat zdravý růst vysazených sazenic ovocných stromů, je nezbytné umístit třešně na slunné místo. Dostatek slunečního světla prospěje vybarvení a chuti ovoce. Je třeba poznamenat, že třešně nemají příliš vysoké nároky na půdu. Jejich velkou výhodou je, že se jedná o ovocné stromy, které jsou odolné vůči nízkým teplotám panujícím v Polsku v zimním období, a proto se vyskytují ve všech oblastech naší země. Abyste však třešním vytvořili ideální podmínky, určitě jim bude vyhovovat úrodná, písčitohlinitá půda. Optimální pH by mělo být 7. Při výsadbě třešní byste se rozhodně měli vyvarovat těžké a zamokřené půdy – takové podmínky výrazně zvyšují riziko vzniku houbových chorob na ovocných stromech.

Při výsadbě stromků po vyčištění půdy a nakypření půdy je třeba vykopat jámu o něco větší, než je kořenový bal stromku. Místo roubování stromku by mělo být několik centimetrů nad zemí. Třešně by měly být ze všech stran pokryty zeminou. Stromky by měly být rozmístěny asi 4 metry od sebe. Vysazené stromky lze opatřit kůly, které rostlinu podepřou, dokud neposílí svůj kořenový systém a výhony. Celou rostlinu je třeba vydatně zalévat.

Při pěstování třešní a višní nezapomínejte na jejich prořezávání, abyste zajistili správný tvar koruny a zlepšili kvetení a plodnost. Důležité je také hnojení.

Mimořádně zajímavé a kvalitní odrůdy třešní najdete na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Tresne-a-visne/25. Moravské sady jsou místem plným vášně, které svým uživatelům nabízí široký sortiment různých sazenic třešní, višní a mnoha dalších druhů ovocných a okrasných rostlin. Stojí za to seznámit se s dostupnou nabídkou a vybrat si třešně, jejichž pěstování pro nás bude čistým potěšením přinášejícím zisk.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments