Češi stále neumí používat myčku nádobí. Dávají tam nádobí, které do ní vůbec nesmí. Ani netuší, jak moc si škodí

Myčka se stala nepostradatelným pomocníkem našich domácností. Nádobí nejen umyje, ale i uschová a kuchyni nám díky ní nehyzdí dřez plný talířů a hrnců.

Některé předměty do ní ale opravdu nepatří. A i když je vycídí dočista, časem se na nich toto nevhodné používání projeví.

Dřevo, hliník nebo teflon

V 1. řadě jsou to samozřejmě dřevěná prkýnka. I když u dřeva většina z nás tuší, že mu namáčení a horké sušení příliš svědčit nebude. Párkrát to možná dopadne dobře, ale časem se začne kroutit a klížit. Navíc se v trhlinách může zabydlovat plíseň.

Dalšími adepty na ruční mytí je nádobí z mědi, hliníku a litiny. Litina bude v myčce časem rezivět a měď s hliníkem ztratí lesk a objeví se na nich tmavé skvrny.

Do myčky nepatří ani nádobí s nepřilnavým povrchem, ať už je to teflon nebo keramika. Působením čisticích prostředků se jejich povlak začne po nějaké době opotřebovávat a při vaření odlupovat. A to i v případě, že je od výrobce označeno štítkem, že je možné ho v myčce mýt.

V ruce myjte nože i papiňák

Raději do myčky nedávejte ani tlakový hrnec nebo alespoň jeho poklici. Hrozí riziko, že se zbytek jídla dostane do pojistného ventilu a papiňák v takovém případě selže.

V ruce myjte i nože a struhadla. U struhadel hrozí riziko, že je budete muset umývat houbičkou, protože takový sýr myčka pravděpodobně neodstraní. Navíc ostří obojího časem ztupí. Nože dokážete nabrousit, ale u struhadel to půjde těžko.

Nepatří do ní ani vaše termohrnky. Horko jim pravděpodobně zničí těsnění a ony pak nebudou schopny udržovat vaše nápoje horké. Nebo naopak studené.

Foto: Shutterstock

Sklo a porcelán? Ano i ne

Porcelánové a keramické nádobí určené ke každodennímu používání do myčky samozřejmě patří. Pozor ale na to starožitné, ručně malované a s pozlacenými okraji.  Tlak vody, vysoké teploty i účinný saponát způsobí jejich blednutí a oděr.

To samé sklo. Skleničky denní potřeby do myčky klidně dejte, ale křišťál a ručně malované a foukané sklo se zakalí a zničí.

Nádobí a misky z tvrdého plastu myjte v horním koši, tenké plasty do myčky ale nepatří. Mohly by se pokroutit. Také odměrky s potiskem myjte ručně. Jinak riskujete, že udané míry z nich časem zmizí, takže vám jako měřidla budou k ničemu.

Co ještě můžete mýt v myčce

Naopak jsou předměty, které můžete v myčce mýt bez obav. Patří mezi ně kuchyňské houbičky a koupelnové doplňky. Třeba držáky na kartáčky na zuby, dávkovače mýdla a hřebeny.

Také dětské hračky ze silného plastu, dekorace, jako jsou vázy, stojánky na tužky a dózy. Myčka bez problémů vyčistí i chrániče na sport nebo golfové míčky. Klidně jí můžete svěřit i hračky pro mazlíčky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments