Rána pro důchodce v Česku. Výchovné jim zase zruší, náhradou má být něco úplně jiného. To jako vážně?

Kdo by se snad domníval, že stát má nějakou dlouhodobou koncepci a nečiní unáhlené kroky, nechť se podívá na to, jakým způsobem se to vyvíjí s takzvaným výchovným. To bylo s velkou parádou přijato v tomto roce, kdy navýšilo penze více než milionu důchodců, a to často poměrně výrazně.

Zase se uskromníme

Pokud totiž někdo pobíral například důchod ve výši 12 tisíc korun, ale zároveň vychoval hned tři děti, polepšil si o dalších 1500 Kč, respektive o pětistovku za každou ratolest. Navýšení tak bylo třeba více jak desetiprocentní.

Ale jak se říká, každých 500 Kč se počítá a jsou to slušné peníze, o které lze navýšit domácí rozpočet, když víte, že vám budou chodit už každý měsíc a navíc budou i součástí valorizace, takže i ony se budou postupně navyšovat. Jenže celá tato novinka může skončit pomalu ještě dříve, než začala.

Jak totiž vyplývá z aktuálních důchodových plánů, výchovné by mělo být zase zrušeno. Půjde tedy jen o jakýsi přechodný mechanismus, který by potom měly nahradit jiné záležitosti. Ty ale podle všeho nebudou tak výhodné a pro státní rozpočet natolik zatěžující.

Foto: Shutterstock

Konec už v roce 2026

O co by mělo jít? Předně takzvaný rodičovský vyměřovací základ, který spočívá v tom, že pokud je někdo s dítětem na rodičovské dovolené, budou se mu do důchodu započítávat výdělky rovnající se průměrné mzdě. Dnes je to podstatně méně. Mělo by se to vyplatit především těm, kdo mají standardně nižší než průměrnou mzdu, jelikož jim takový výpočet naopak ještě pomůže a nebude je v rámci výpočtu důchodu penalizovat za to, že museli zůstat doma a nemohli pracovat.

Dále by potom mělo být zavedeno jakési společné sociální pojištění manželů. Ti se mohou shodnout na tom, že za sebe budou odvádět peníze na jednu hromádku a ta se potom vydělí jednoduše dvěma. Nebude tedy rozdílu mezi tím, kdo zůstával doma a kdo mohl chodit do práce.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Ke zrušení výchovného by mělo dojít už v roce 2026. Záležet bude především na tom, jak rychle se podaří schválit nové mechanismy. Každopádně je dobrou zprávou, že těm, komu bylo výchovné již přiznáno, o něj nepřijdou. Až do doby jeho zrušení o něj navíc bude možné žádat, a to v rámci žádosti o vyměření důchodu. Nezapomínejte tedy na to.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ptáčková Jiřina
Ptáčková Jiřina
4 měsíců

Tak ať si to nabouchaji do huby.Chudaci vyžraní

Josef
Josef
4 měsíců

Náhodou to bude nespokojené stáří

Last edited 4 měsíců by Josef
Peter
Peter
4 měsíců

Asi takhle čím déle jsem pracoval platil zdravotní poj odevzdává státu daně dopracoval cca 45let tak v podstatě podle tabulek výše důchodu bude výchovné nižší takže si za to můžu sám