Češi teď dělají obrovskou chybu v tom, kam dávají své úspory. Doslova si je zlikvidují, ale dá se tomu zabránit

Snad nikdy se na úsporách nedalo přijít o tolik peněz jako právě dnes. Nebo si naopak jednoduchým krokem podstatně přilepšit. Je přitom s podivem, jak málo lidí tuto jednoduchou věc ve skutečnosti udělá. Podívejme se tedy na to, jak o peníze zbytečně nepřicházet a ideálně je nějakým způsobem zhodnocovat.

Takhle budete kasírovat peníze

I v době rekordní inflace bohužel nejrůznější průzkumy ukazují, že Češi se svými úsporami neumí zacházet. I podle statistik existuje obrovské množství těch, kteří vydělané, zděděné či jinak získané peníze drží na běžných účtech.

Tam na nich dnes pohádkově vydělávají především banky. Ty totiž těmto lidem nemusí platit žádný úrok a přitom samy od České národní banky kasírují kolem sedmi procent. Nabízejí však i produkty, kdy větší část tohoto zisku předávají zpět klientům, byť si pochopitelně stále něco nechávají.

Nejjednodušší volbou, jak alespoň trochu čelit inflaci a nechat úspory zhodnocovat, se nabízí v podobě spořicích účtů a termínovaných vkladů. Na prvních jmenovaných dnes získáte úrok kolem 5 % ročně, přičemž obvykle narazíte na omezení v podobě výše vkladu. Termínované účty už vás nutí do toho, abyste se zavázali k tomu, že na peníze nějakou dobu nebudete sahat. Ovšem díky tomu mohou nabídnout stabilní úrok až kolem 6 %.

Toto je naprosté minimum, které by měl se svými financemi udělat úplně každý. Je to přitom velmi jednoduché, když většina bank nabízí založení těchto produktů online.

Foto: Shutterstock

Jak porazit inflaci

Platí však, že se spořicím účtem nebo vkladem inflaci dlouhodobě porážet nebudete. Od toho jsou zde jiné, přeci už jen sofistikovanější způsoby. Jde o investice, které slibují vyšší výnos, ale v závislosti na něm také nutnost podstoupit určité riziko.

Pakliže však budete investovat do aktivně či pasivně spravovaných fondů se slušnou diverzifikací, toto riziko snižujete, a přesto můžete získat velmi slušný výnos.

Ale zpět k tomu nejdůležitějšímu řešení. Zásadní je, abyste co nejrychleji převedli své peníze z běžných účtů, kde si jejich hodnotu reálně likvidujete, a začali je alespoň trochu aktivně spravovat. Už to, že nějaké úspory máte, můžete snadno proměnit ve výhodu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments