Češi už na Chorvatsko nemají. Napálili tu ceny neskutečně, stěžují si a vrací se k řízkům a konzervám

Také letos vyrazili turisté z České republiky ve velkém do Chorvatska. Mnozí ale smutně zjišťují, že tato destinace už pro ně není a budou do budoucna muset najít nějakou alternativu. V této zemi na Jadranu už je pro ně totiž příliš draho.

Už jen s vlastním jídlem

Letos je to opravdu na hraně. Naše oblíbené ubytování zdražilo o padesát procent oproti době před dvěma lety, kdy jsme tu byli naposledy. Dříve jsme zde chodili do restaurace každý večer, dnes už jenom výjimečně, protože ceny i těch nejobyčejnějších jídel jsou příliš vysoké,” uvedl čtyřicátník Miroslav, který do Chorvatska jezdí od dětství.

Bohužel se tak trochu vracíme v čase. Ještě před pár lety jsme si Chorvatsko užívali se vším všudy, ale teď už si musíme vozit vlastní jídlo, jinak bychom tady nevyšli. Dovolenou už si tak neužíváme, prostě sem jezdíme jen kvůli moři,” říká paní Lenka, která zvažuje, že v příštích letech už bude jezdit na dovolenou jinam.

Pravdou totiž je, že pokud se započtou veškeré výdaje, které jsou v rámci dovolené do Chorvatska po vlastní ose nezbytné, začne to vycházet podstatně hůře, než kdyby si člověk jednoduše zaplatil letecký zájezd do některého ze zahraničních resortů. A to i v případě, že jedním autem cestuje celá rodina a v případě letecké dovolené je nutné zakoupit čtyři letenky.

Foto: Shutterstock

Zájem rychle stoupá

Je to pochopitelně dáno tím, že Chorvatsko jako dovolenková destinace stoupá raketově na oblibě. Už tu nevítají jen Čechy, ale ve velkém si to zde oblíbili také Němci a další evropské národy. Tento zájem pochopitelně zvyšuje celkové ceny, které se přibližují tomu, na co jsou zvyklí západní, nikoliv východní Evropané.

V příštích letech tak můžeme poprvé vidět masivnější odliv českých turistů, kteří budou muset ve velkém hledat jiné destinace.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
1 rok

To se jezdíte na dovolenou cpát? Ráno stačí snídaně a další jídlo až večer. Občas dojdeme na pizzu a jinak si uvaříme sami. Přes den si dám sušenku , zmrzliny apod. Do Chorvatska už dávno nejezdíme . 2xstačilo.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Toscana

Musíte vědět, kam v Chorvatsku jet – není jen Istria, Pula a Makarská – tam by mě nikdo nedostal ani zadarmo…
Jinak s vámi souhlasím – hlavní jídlo je večeře a udělat něco lehkého a rychlého není žádný problém.

Josef
Josef
1 rok

Jsem právě v Podgora a ceny? jako nyní v Čechách
Hlavní jídlo cca 65-80kun
Poloprázdné klidné pláže a moře naprosto nejčistší co jsem kdy kde viděl

Karel
Karel
1 rok

No byli jsme v květnu jedeme i v červenci a pak i v září!!!Chorvatsko nám moc vyhovuje je úžasé.

Pavel kubal
Pavel kubal
1 rok

Dnes jsem se vrátím z Chorvatska,ceny se ptá
lžičky nezměnily,těch pár kůň je téměř nepoznatelne.Stredne Dobrá restaurace v Malinnske na Krku,pivo 26 km,rajská polévka 24 km,čevabčiči 59 km,tuna steak 80 Km.mam pocit že ty články o drahote mají odradit Čechy od cesty a aby raději krmily některé nenazrance v restauračních provozech v ČR.smutne,ale účinné.

Ivo
Ivo
1 rok
Reply to  Pavel kubal

Panebože, ty neumíš psát česky? Po tobě číst je hrozné…

Iris
Iris
1 rok

No, když někdo vyžaduje na dovolené all inclusive, tak je pro něj hotel to nejlepší řešení, a to kdekoliv. Ti, co chtějí dovolenou strávit v klidu, daleko od restaurací, barů a diskoték, daleko od přeplněných pláží, ti volí Chorvatsko jako jednu z možností, protože stále se ještě dají najít zákoutí, kam běžný turismus zatím nedosáhl. Vozíme si s sebou jen zamrazené maso, od místních kupujeme ryby – obojí připravuju narychlo na pánvi, k tomu jednoduchou přílohu a večeře je hotová za cca 15 – 20 min a k tomu místní víno – z umytí jedné pánve, dvou talířů a dvou… Číst vice »

CZ_brumla
CZ_brumla
1 rok
Reply to  Iris

Vozit zmrazené maso není třeba. Pokud je v dosahu místní Lidl nebo Kaufland tak ceny masa a ryb jsou stejné nebo nižší než u nás. U některých položek výrazně nižší (např. vepřová panenka nebo ryby). Občas se dá maso a ryby dobře nakoupit i v Konzumu nebo Plodine. Ale i restaurace se dají, jídla v běžných pobřežních restauracích jsou od 65 do 80 kun za pořádnou porci i se zeleninovou přílohou, pivo okolo 20 kun. Odpovídá to asi našim cenám. Jen jsou ta jídla v této cenové relaci dost monotónní: pizza, hranolky a kuřecí řízek, hranolky a vepřový řízek, hranolky… Číst vice »

Jarda
Jarda
1 rok

Tak to je dobře. Když je člověk naučen na vesnický život a ceny, tak to je velký šok, když dorazíme do dovolenkové destinace, kde to je o něco drahší. Budete porovnávat, přepočítávat a zapomenete si užívat. Tak když na to nemám, nekoupím to. A je to. Dobrá rada, v Polsku je to ještě levný, mají moře a není to tak daleko. Nebo Bulharsko, Rumunsko, Moldávie.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Jarda

Když jedu na dovolenou, pak musím počítat s tím, že to bude něco stát – rozhodně nemíním trávit čas tím, že budu něco porovnávat a přepočítávat.
Baltské ani Černé moře nám nevyhovuje, proto jezdíme na Jadran.

David
David
1 rok
Reply to  Jarda

Presne tak. Kde je pohoda, lacino. Ne hlava na hlave. A stale chorvatsko dokola… S letenkami 4 osoby a ubytko tam a zpet doporucuji thajsko. Nemusime jezdit co rok k mori…

Iris
Iris
1 rok
Reply to  David

Inu, jak píšu výše – v Chorvatsku musíte vědět, kam jet – když někdo jede na Makarskou, nebo někam na sever, kam jezdí většina lidí, pak to není dovolená, ale peklo (aspoň pro mně by bylo) – hlava na hlavě, ceny příšerné, civilizace apod. tam by mě nikdo nedostal. Neočekávám od dovolené, že bude laciná – očekávám, že bude fajn.
Vy doporučujete Thajsko – já nedoporučuju nic, protože to je každého volba, kde je mu dobře – a já to moře potřebuji pro odpočinek – mám fyzicky i jinak náročnou práci – my jezdíme na 4 týdny… 🙂

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Jarda

Moldávie jo? To už rovnou Ukrajina. Ale je třeba sledovat oblohu. A lodě.

Petr
Petr
1 rok

Nevím my jezdíme již posledních 5let do Chorvatska v Oblasti Zadar a je jsou tu pořád levnější potraviny jak v ČR my sebou nevozíme žádné konzervy ani jídlo máme zde plně vybavený 119m² Apartmán s Terasou a vaříme a grilujeme si samy a je to super hold v Restauraci si musíte připlatit když je vám zatěžko si uvařit a potom po jídle jít k moři 👍👍👍

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Petr

My jezdíme v posledních letech na ostrov v jižní Dalmácii – vozíme s sebou jen mražené maso, protože na ostrově není řeznictví a v marketu nekupuju maso ani doma…ostatní potraviny kupujeme v obchodě přímo na místě, něco taky od místních. Taky nemáme problém si vařit sami – v restauraci jsme párkrát byli, ale nakonec jsme skončili u vaření – a ne kvůli ceně.

Pavel
Pavel
1 rok

Njn, pivo 30 kun (105 Kč), pizza tak 65 kun (230 Kč), nějaké grilované maso s přílohou třeba 115 kun (400 Kč)… a to se tu bavím o průměrných restauracích, kde vám žádný zazrak na talíři fakt nepřinesou. Ubytování tak od 100 euro na noc.

No, nepatřím sice k finančně slabým, ale upřímně za tyhle peníze příště raději pojedu někam, kde to za to bude stát.

David
David
1 rok
Reply to  Pavel

No a co čekàte. V Žilině jsem měl pizzu normalni po 10€, špagety po 9€. No pivo po 2€. To pravda. Tam bych jejich pivo ale nepul:-)

Ivo
Ivo
1 rok
Reply to  David

Piš česky, stačí se podívat na klávesnici, a pokud neumím češtinu, zapni si gramaticky vyhledávač chyb…

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Ivo

Ty vyhledáváš chyby co, profesore?

Jitka
Jitka
1 rok
Reply to  Pavel

Přesně tak ,letame do Řecka a je to tam super..

Black
Black
1 rok
Reply to  Pavel

Taky jsem zíral, 20 let jsem tam nebyl a omylem za mladýma zaletěl. Jen jsem se smál, že sednu na letadlo a odletím do Švýcarska na večeři, abych ušetřil. To byly opravdu nesmysly. Ale v rušné lokalitě o 60km níž už tolik ne. Asi kvůli konkurenci. Každopádně už mě tam nikdo nedostane, celkem mě to zklamalo. jako dítě jsem to asi viděl jinak i kvůli komoušům tady.