Čechy ve velkém vyhazují u moře z hotelů. Mají totiž jeden velký nešvar

Lidé se letos těší na dovolenou více než kdy jindy. Po dvou letech, kdy bylo cestování omezené, si ji totiž teď mohou užít skutečně naplno. Zároveň to představuje možnost útěku před domácími problémy, kterých neustále přibývá. Jde pochopitelně především o zdražování.

Za lepší cenou mohou být problémy

A tak také mnozí hledají co možná nejvýhodnější zájezdy. Za tímto účelem používají nejrůznější srovnávače a vyhledávače, které jim často najdou velmi zajímavé ceny. Není výjimkou, že do jednoho hotelu jsou k dispozici zájezdy za zcela rozdílné ceny. Je to pochopitelně dáno pořádající cestovní kanceláři.

Oproti tomu cestovní agentura agreguje všechny nabídky, a to často i od německých cestovních kanceláří. Jak se ale ukazuje, v tom může být letos zakopaný pes.

Českým cestovkám se totiž nelíbilo, že jejich český trh je kanibalizován německou nebo jinou cizokrajnou konkurencí. Zatímco dříve bylo při rezervaci německého zájezdu alespoň nutné odlétat právě z Německa, dnes už tomu tak často není a cizí cestovky vypravují lety i z Prahy, protože zjistily, že zde mají velkou poptávku.

Pravdou také je, že tyto cestovní kanceláře obvykle dokáží nabídnout lepší cenu než ty české. Je to dáno lepší vyjednávací pozicí vůči hotelům. Ovšem české společnosti na to zareagovaly. S hotely v cílových destinacích sice nevyjednaly výhodnější ceny, ovšem alespoň s nimi uzavřely exkluzivitu, což může značně ztížit život těm, kdo si do takového hotelu objednají zájezd s německou cestovkou.

Foto: Shutterstock

Tady vás neubytujeme, slyší lidé

Množí se tak případy, kdy Češi dorazí do hotelu, kde jim však lakonicky oznámí, že je prostě neubytují, protože přijeli s německou cestovkou a oni mají uzavřenou exkluzivní smlouvu o spolupráci s některou z velkých českých cestovek.

Ve dvě ráno jsme dorazili do zarezervovaného hotelu v Turecku, ale tam mi řekli, že nás neubytují, protože jsme Češi a přijelo jsme se špatnou cestovkou. V tu chvíli jsem vůbec nechápala. Každopádně jsme tu v křesle museli přečkat až do rána, kdy jsem kontaktovala cestovní agenturu. Ta nám po několika hodinách byla schopna sehnat náhradní hotel, ale spokojena tedy vůbec nejsem,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Martina, která s manželem a dětmi takový příběh prožila.

Lze proto doporučit, aby si lidé při rezervaci zájezdu s německou cestovní kanceláří sehnali co možná nejvíce informací a snažili se dopředu zjistit, zda je nemůže něco podobného postihnout.

Skutečnost, že Češi rezervují své zájezdy rezervují u německých cestovních kanceláří, lze považovat za určitý nešvar zdejšího turistického ruchu. Toto chování totiž dále podlamuje vyjednávací pozici českých cestovek, které potom už vůbec nemají sílu získat lepší ceny.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

a) to je taky nápad dovolená v turecku, ani zadara
b) pokud někdo lítá z ruzyně, tak je hloupej, prtže odkudkoli z eu je snad kamkoli let daleko levnější než z Čez respubleju..

pro český zloděje prostě platí: kdo chce moc, nemá nic

Roman
Roman
1 rok

Já to nevidím jako nešvar. S německými cestovkami jezdíme už kolik let. Je to levnější, služby jsou na úplně jiné úrovni, nemusím doplácet nějaká vylepšení, ap. O službách delegátů se bavit ani nebudu. Na druhou stranu je nutné upozornit na troufalost českých cestovek, kam Vás dokáží poslat a následně se k tomu ani nepostaví. A v neposlední řadě si porovnejte, kolik si cestovka nechá zaplatit od Vás a kolik zaplatí hotelu. A jako nešvar vidím jednání českých cestovek, o kterém píšete, a ne jednání turistů

Patrik
Patrik
1 rok

Protože české cestovky jsou hamty hamty ať mám víc jak tamty 😉