Češi začali dávat bobkový list do mouky. Zachránilo to už tisíce domácností

Bobkový list je oblíbené české koření. Jde o sušené listy vavřínu. V kulinářství i medicíně je oblíbený už po tisíciletí. Kromě jeho nezastupitelné role v omáčkách a polévkách se dá využít k mnoha dalším účelům.

Co bobkový list dokáže?

Bobkový list nám může nabídnout bílkoviny, vlákninu, vitamíny A, B, C, kyselinu listovou a z minerálů vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá při revmatu, artritidě a bolesti kloubů. Je dobrý na trávení a problémy s močovým měchýřem a játry. Působí preventivně proti rakovině plic a kůže.

Bobkový list v mouce

Lístek bobkového listu byste měli vložit do dózy s moukou nebo třeba i sušenými houbami. Působí totiž jako repelent proti potravinovým molům a dalším škůdcům, kteří rádi napadají dobroty ve spíži. Pokud vám volně vložený list v mouce vadí, můžete ho připevnit k víčku nebo zavěsit do dózy v plátěném či organzovém pytlíčku.

Odvar na bolest kloubů

Rozdrtíme pár bobkových listů a smícháme je s olivovým olejem. Směs naneseme na čistý kus látky, ideálně plátýnko nebo bavlnu, a několikrát během dne přikládáme na revmatismem postižené místo.

Sirup proti kašli

  • 250 ml citronové šťávy
  • 500 g cukru
  • 15 bobkových listů

V citronové šťávě rozpustíme cukr a přidáme bobkové listy. Vaříme přibližně hodinku, dokud nevznikne hustá konzistence připomínající med. Pak bobkové listy vyjmeme a sirup přelijeme do skleněných uzavíratelných lahví. Skladujeme v chladničce, dávkujeme jednu lžičku denně.

Odvar k odstranění solí z těla

  • 5 g bobkového listu
  • 300 ml vody

Na 5-10 minut dáme vařit 5 g bobkového listu s 300 ml vody. Odvar přes noc necháme vylouhovat, pak přecedíme a po malých doušcích pijeme od ráno až do osmé večer. Za tři dny kúru opakujeme znovu, a za týden zase. Pak ještě naposledy za čtvrt roku. Tuto kúru nepodstupujte dlouhodobě, nevypijte příliš mnoho odvaru najednou a nezvyšujte dávky.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments