To je průšvih. V Česku se do oběhu dostaly vzácné 20koruny. Kdo takovou najde, má nárok na 500 tisíc korun

Něco takového se přihodí skutečně jen málokdy. Důvodem je skutečnost, že veškeré procesy spojené s ražením mincí jsou mimořádně dobře zabezpečené. Jednak z důvodu, aby nedocházelo k nějakým machinacím či falšování, ale také proto, že jakákoliv anomálie, která se dostane ven z mincovny, vzbudí obrovský rozruch.

Kdo to vynesl?

Ražení mincí pro běžný oběh je rutinní záležitostí, ale tu a tam dojde k tomu, že se například pokazí stroj nebo zahraje lidský faktor a výsledkem je chyboražba. Taková mince je jednoduše chybně vyražená a v zásadě neplatná. Jako taková by neměla mít žádnou hodnotu, ovšem pokud se dostane za zdi mincovny, obvykle se stane bodem zájmu všech sběratelů. Z logiky věci jde totiž o vzácný kousek. Zatímco běžných dvacetikorun se vyrazí miliony, těch chybných bude jen omezené množství.

Teď přitom došlo k tomu, že chybně vyrobené 20koruny z mincovny skutečně unikly. Nikdo neví, jak se to mohlo stát, jelikož zde platí přísné výstupní kontroly. Není vyloučeno ani to, že je někdo vynesl. Jisté však je to, že to vzbudilo mezi sběrateli obrovské pozdvižení.

A co je na dané minci jinak? Není to žádný detail a všimnete si toho jednoduše. Dané mince mají stejný avers a revers, tedy přední a zadní stranu. Kromě toho, že by taková mince měla být neplatná, se zaplacení s ní může hodně nevyplatit. Raději si překontrolujte mince v peněžence, zda tam nějaká taková není, jelikož jí můžete krásně zpeněžit.

Pěkné přilepšení

Cena těchto chybně vyražených mincí rychle šplhá vzhůru. Ještě loni se taková v aukci vydražila za 140 tisíc korun, ovšem letos už se to podařilo za 480 tisíc korun, jak uvádí aukční dům Kendro Numismatika. Ten také potvrdil, že daná mince byla odebrána z běžného oběhu. Jinak řečeno, někomu se dostala při platební styku do ruky. Ten si toho všiml a rozhodl se jednat.

Čtěte také: Za tuto desetikorunu dostanete 600 tisíc. Podívejte se, zda ji nemáte v peněžence

V takovém případě se řeší také pravost dané mince. Není totiž nic jednoduššího než to, aby se někdo pokusil tuto chybu napodobit. Cílem je však mít skutečně autenticky chybně vyraženou minci. To v tomto případě potvrdila společnost NGC vydaným certifikátem.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Dana Halp
Dana Halp
20 dní

Ale že by jste ukázali v čem že je ta mince jiná, to raději ne, co?