Orchidej jsem začala hnojit speciálním způsobem dle rady profíka. Od té doby má obrovské množství květů

Orchideje rozkvétají magickými barevnými květy a jsou ozdobou každého interiéru. Vyžadují specifickou péči, ale pokud se jim dostane, odmění majitele bohatým květenstvím. Ukážeme vám, jak správně hnojit orchideje i jak si vyrobit domácí hnojivo.

Orchidej phalaenopsis

Phalaenopsis z čeledi Orchidaceae je poměrně nenáročnou rostlinou. Má kožovité listy, jsou jednoduché a střídavé. Listy jsou široké a lesklé. Oblíbené je její pěstění pro velké a nápadné květy, ty mají různou barvu v závislosti na konkrétní odrůdě. Listy má uvedená orchidej v délce až 10 cm a šířce až 8 cm. Květy s velkými a širokými okvětními lístky se mohou objevit mnohem častěji, když zajistíte orchideji správné podmínky. Jaké specifické podmínky vyžaduje?

Správné podmínky pro pěstování orchidejí

Stejně jako jiné orchideje, i phalaenopsis vyžaduje teplotu od 18 do 25 °C. Měly by být umístěny v polostínu a pravidelně zalévány ne však přemokřeny. Nejlepší podmínky mají v substrátu z kůry a mechu. Zkušení pěstitelé je dokáží rozmnožit řízkováním.

Phalaenopsis vyžaduje dostatek světla ne však přímé slunce. Nejlépe prospívá na západním nebo východním okně. V noci by měla mít teplotu mezi 15 až 18 °C. Poklesy teplot mezi dnem a nocí jsou pro orchidej důležité, právě to rozhoduje o bohatství květů.

Jak zavlažovat orchideje

Zdravý růst orchidejí by nebyl možný bez pravidelného zalévání. Půda by měla být vlhčena, ale nesmí docházet k jejímu přelití. Zalévejte až tehdy, pokud je horní vrstva zcela suchá. Správný čas pro zálivku poznáte i na kořenech. Jestliže jsou zelené a na stěnách květináče je kondenzovaná voda, se zálivkou vyčkejte.

Foto: Shutterstock

Správné hnojení orchidejí

Orchidej phalaenopsis potřebuje pravidelně hnojit, zejména během růstu a kvetení. Na orchideje si připravte speciální hnojivo. Jakmile jej budete mít, můžete hnojivo použít na všechny fáze vývoje orchideje. Hnojivo používejte jednou za 14 dní.

Jednu kostku droždí rozdrobte v půl litru teplé vody. Přidejte 4 lžíce cukru a nechejte 2 hodiny stát. Smíchejte se 4 litry dešťové vody a dejte na 1 týden do kyblíku do teplé místnosti. Před zaléváním si vezměte směs, a ještě můžete smíchat s dešťovou vodou v poměru 1:1.

Kolem rostliny by měla být dostatečná vlhkost. Vhodné je pod misku umístit oblázky s vodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments