Češi začali dávat na topení bobkový list. Šetří tak každý měsíc velké peníze, dělejte to taky

Jakmile si jednou zvyknete používat vonné svíčky nebo esence, už se vám toho nechce vzdávat. I jejich ceny však nyní horentně rostou a často je to jedna z prvních věcí, které vyřadíte, když potřebujete omezit výdaje. Jak si vypomoct i bez drahých vůní?

Přírodní vůně

Je určitě příjemné přijít do prostředí, kde se to krásně voní. Nos je jedním z našich nejcitlivějších orgánů a pachová paměť je extrémně silná.

Zkuste zavřít oči a vybavit si, jak to vonělo u vaší babičky, když jste byli malí, nebo jak vonělo vaše oblíbené jídlo z dětství. Jsme si jistí, že si přesně na tu konkrétní vůni vzpomenete.

Na tohle sází výrobci různých vonných esencí – dávají nám příjemné vůně a my si na ně zvykáme a fixujeme se na ně a pak si bez nich už náš domov nebo kancelář nedokážeme ani představit.

Existuje však výrazně levnější možnost, jak si domov provonět: za pomoci přírodních bylinek.

Foto: Shutterstock

Bobkový list

Jednou z nejjednodušších a nejlacinějších možností, jak si provonět svůj domov je využít bobkový list. Jde o list vavřínu využívaný už po staletí. Kromě toho, že má příjemnou, lehce zemitou vůni, se také používá v gastronomii a může pomoci i s některým zdravotními obtížemi.

Pokud máte nějakou aromalampu, můžete bobkový list vložit do ní a zapálit ji. Jestli ne, nemusíte ji kvůli tomu kupovat – stačí využít sílu radiátoru nebo třeba kamen. Položte na zdroj tepla misku z nehořlavého materiálu a do ní dejte dva lístky bobkové listu. Můžete ji i zalít trochou vody. Jak se budou lístky zahřívat, bude se postupně uvolňovat jejich vůně.

Případně to můžete udělat postaru. Ať už bobkové listy nebo jiné byliny (velmi oblíbená je třeba levandule) svažte do svazků a pověste nad zdroj tepla – brzy zjistíte, že je vaše místnosti provoněna jemnou přírodní vůní.

Vykuřování

Možná nejideálnější způsob, jak používat bylinky k pročištění vzduchu a k vytvoření příjemného aroma v místnosti, je také ten nejstarší – vykuřování. Na internetu i ve specializovaných obchodech už dnes běžně seženete svazečky bylinek určených k vykuřování. Nejčastěji se používá třeba šalvěj. Svazek jednoduše pomalu spálíte, ideálně s ním chodíte po místnosti nebo po bytu, aby se vůně rychleji rozšířila do všech koutů.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments