Česnek už si zásadně pěstuju jen v bytě. Má lepší chuť i říz, navíc roste i v zimě jako divý

Česnek pěstovaný v bytě je nenáročný a má mnohem výraznější chuť než kupovaný česnek. Výpěstky získáte za zlomek ceny a budete mít aromatickou přísadu stále při ruce. Poradíme vám, jak na pěstování česneku v zimě nebo v bytě v po celý rok.

Zdravý česnek

Česnek je dokonalou přísadou pro vaření, pečená masa a nejrůznější zapékané směsi se bez vůně česneku neobejdou. Zároveň působí jako přírodní antibiotikum a prospívá zdraví. Možná vás překvapí, že se česnek dá snadno pěstovat doma, a to po celý rok. V bytě vám postačí jen malý prostor na okenním parapetu.

Domácí způsob pěstování česneku jistě uvítají i ti, kteří běžně pěstují česnek na zahrádkách. Budou jej mít k dispozici bez sebemenší pauzy či vegetačního klidu, protože na zahradách se sází v pozdním podzimu či v brzkých jarních měsících.

Domácí pěstování česneku

Pro domácí pěstování není zapotřebí nákladné nebo speciální vybavení. Postačí vám vhodná nádoba a běžná zemina. Pak už jen stačí sehnat český česnek, který si naklíčíte. Nejlépe se česnek pěstuje v plastové nádobě, která je prostornější, je hluboká a můžete ji opatřit drenážními otvory. Česneku se nejlépe daří v písčitohlinité půdě, jakmile nachystáte zeminu, smíchejte ji s pískem v poměru 3:1.

Foto: Shutterstock

Připravte česnek na sázení

V obchodě zakupte český česnek a z paličky sloupněte vrchní slupku. U každého stroužku odřízněte špičky. Celou česnekovou palici vložte do nádoby s vodou, nechejte ponořenou jen její spodní část. Na klíčení česneku vám dobře poslouží PET lahve. Česnek klíčí rychle, začnou se objevovat kořínky a později zelené výhonky. První sázení do zeminy vás čeká asi za týden od umístění česnekové palice do vody.

Růst česneku doma

Po týdnu můžete naklíčený česnek přesadit do zeminy. Sází se každý stroužek česneku jednotlivě. Pokud použijete větší nádobu, rozestupy mezi jednotlivými stroužky by měly být alespoň 10 cm. Zasazený česnek dejte na slunné místo a dopřejte mu pravidelnou zálivku. Doma pěstovaný česnek potřebuje asi 6, někdy i 9 měsíců, proto jej sázejte průběžně, abyste měli úrodu po celý rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

No, vyzkoušeno to mám, ale jak píšete, čistý zisk byla jen česneková nať – což sice není k zahození, ale česnek to nenahradí – jinak nemá smysl se tím zabývat – česnek kupodivu potřebuje i určité množství půdy, a to nelze splnit ani v květináči ani v truhlíku…

Tomáš
Tomáš
1 rok

Oprava: *být jí*