Češi začali do TV ovladače dávat kousek alobalu. Až zjistíte proč, dáte ho tam také

Televize na dálkové ovládání patří dnes už k základnímu vybavení každé domácnosti. A často ne jen jedna. V mnoha rodinách se ale najde i další spotřební elektronika, která je řízena dálkovými ovladači.

Je to logické. Dnes už naštěstí nikdo nemusí kvůli zesílení zvuku běhat přes celou místnost a hledat tlačítka, která ani nejsou vidět.

Co dělat, když baterky nepomohou

Občas samozřejmě musíme v ovladači vyměnit baterky, ale žádnou naši další péči nepotřebuje. Většinou. Někdy se ale stane, že nefunkčnímu ovládání dodáte nové baterie a ono nefunguje dál. Nebo funguje za předpokladu, že tlačítka tiskněte opakovaně a vší silou. A to je samozřejmě nepraktická, nepohodlná a zdlouhavá metoda s nejistým výsledkem.

Pokud takovou situaci právě řešíte, ještě ovladač nevyhazujte. Sice není problém pořídit nový, univerzální, který zvládne současně obhospodařit celou škálu zařízení. Ale zbytečně vyhodíte peníze i věc, která ještě může sloužit. Nefunkčnost tlačítek je totiž pravděpodobně způsobena nečistotami mezi spoji a gumovými tlačítky. Nejčastěji se jedná o prach nebo zaschlé zbytky tekutin.

Zkuste to lihem

Zkuste proto ovladač jednoduše vyčistit. Otevřete ho, nemusíte mít obavu, že z něj poztrácíte některé drobné součástky, žádné tam totiž nejsou. Namočte do lihu nebo mýdlové vody hadřík nebo tyčinku k čištění uší, spoje i gumu pořádně očistěte a nechte uschnout. Pokud po složení ovladače tlačítka stále nefungují, jsou patrně plošky vodivé gumy mechanicky opotřebené.

Foto: Shutterstock

Pořiďte si nová tlačítka

Řešením může být zakoupení a nalepení nových na ty „vychozené“. Koupíte je bez problému na internetu, stačí, když si do vyhledávače zadáte „gumičky na opravu dálkových ovladačů se silikonem“. Jsou velmi tenké a můžete je kdykoli v případě potřeby znovu vyměnit. Nebo můžete použít gumová tlačítka z nějakého už vyřazeného ovladače a vystřihnout je do potřebné velikosti.

Opravte to s alobalem

Pokud jste ale alespoň trochu manuálně zruční, opravíte si ovladač s pomocí alobalu, děrovačky a oboustranné lepicí pásky sami. Není to nic těžkého a navíc ušetříte peníze. I životní prostředí vám poděkuje, že nevytváříte zbytečný odpad, kterého je všude kolem nás spousta.

Jak na to, uvidíte v přiloženém videu. S podrobným návodem zvládnete opravu bez problémů.

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Ne, nedám.
Mimochodem, jen blbec by se pokoušel dávat do dálkového ovladače baterky.

Miro
Miro
1 rok

Než bych kupoval děrovačku a pak se s tím pižlal, tak si koupím nový ovladač. Nedávno jsem si nechal poslat DO k tv Samsung z AliExpress. Vypadá jako originál a stál pouhých 25Kč.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Miro

Tohle jsou ale rady pro rusaky, jina cilovka!

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Josef

Tohle jsem už dělal když začali první telky na dálkové ovládání a nepotřeboval jsem k tomu tu děrovačku ,je to už dávno profláknuté.

HrebCZa
HrebCZa
1 rok

Prý začali, takhle jsme opravovali ovladače uz jak jsem byl maly ne-li ještě dřív #94