Češi začali do TV ovladače dávat kousek alobalu. Až zjistíte proč, dáte ho tam také

Televize na dálkové ovládání patří dnes už k základnímu vybavení každé domácnosti. A často ne jen jedna. V mnoha rodinách se ale najde i další spotřební elektronika, která je řízena dálkovými ovladači.

Je to logické. Dnes už naštěstí nikdo nemusí kvůli zesílení zvuku běhat přes celou místnost a hledat tlačítka, která ani nejsou vidět.

Co dělat, když baterky nepomohou

Občas samozřejmě musíme v ovladači vyměnit baterky, ale žádnou naši další péči nepotřebuje. Většinou. Někdy se ale stane, že nefunkčnímu ovládání dodáte nové baterie a ono nefunguje dál. Nebo funguje za předpokladu, že tlačítka tiskněte opakovaně a vší silou. A to je samozřejmě nepraktická, nepohodlná a zdlouhavá metoda s nejistým výsledkem.

Pokud takovou situaci právě řešíte, ještě ovladač nevyhazujte. Sice není problém pořídit nový, univerzální, který zvládne současně obhospodařit celou škálu zařízení. Ale zbytečně vyhodíte peníze i věc, která ještě může sloužit. Nefunkčnost tlačítek je totiž pravděpodobně způsobena nečistotami mezi spoji a gumovými tlačítky. Nejčastěji se jedná o prach nebo zaschlé zbytky tekutin.

Zkuste to lihem

Zkuste proto ovladač jednoduše vyčistit. Otevřete ho, nemusíte mít obavu, že z něj poztrácíte některé drobné součástky, žádné tam totiž nejsou. Namočte do lihu nebo mýdlové vody hadřík nebo tyčinku k čištění uší, spoje i gumu pořádně očistěte a nechte uschnout. Pokud po složení ovladače tlačítka stále nefungují, jsou patrně plošky vodivé gumy mechanicky opotřebené.

Foto: Shutterstock

Pořiďte si nová tlačítka

Řešením může být zakoupení a nalepení nových na ty „vychozené“. Koupíte je bez problému na internetu, stačí, když si do vyhledávače zadáte „gumičky na opravu dálkových ovladačů se silikonem“. Jsou velmi tenké a můžete je kdykoli v případě potřeby znovu vyměnit. Nebo můžete použít gumová tlačítka z nějakého už vyřazeného ovladače a vystřihnout je do potřebné velikosti.

Opravte to s alobalem

Pokud jste ale alespoň trochu manuálně zruční, opravíte si ovladač s pomocí alobalu, děrovačky a oboustranné lepicí pásky sami. Není to nic těžkého a navíc ušetříte peníze. I životní prostředí vám poděkuje, že nevytváříte zbytečný odpad, kterého je všude kolem nás spousta.

Jak na to, uvidíte v přiloženém videu. S podrobným návodem zvládnete opravu bez problémů.

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
14 dní

Ne, nedám.
Mimochodem, jen blbec by se pokoušel dávat do dálkového ovladače baterky.

Miro
Miro
14 dní

Než bych kupoval děrovačku a pak se s tím pižlal, tak si koupím nový ovladač. Nedávno jsem si nechal poslat DO k tv Samsung z AliExpress. Vypadá jako originál a stál pouhých 25Kč.

Josef
Josef
14 dní
Reply to  Miro

Tohle jsou ale rady pro rusaky, jina cilovka!

Josef
Josef
11 dní
Reply to  Josef

Tohle jsem už dělal když začali první telky na dálkové ovládání a nepotřeboval jsem k tomu tu děrovačku ,je to už dávno profláknuté.