Češi začali do záchodu strkat PET láhev. Má to jednoduchý důvod

Už se vám někdy zničehonic ucpal záchod? A právě ve chvíli, kdy jste neměli po ruce zvon ani žádný jiný nástroj, který by dokázal „špunt“ uvolnit? Ať už doma, na chatě či na dovolené? S naší vychytávkou vás tato nepříjemnost již nikdy nezaskočí. A budete potřebovat jen obyčejnou malou PET lahev a nůžky nebo nůž.

Místo zvonu PET lahev

Lahvi odřežte, zhruba 1 – 2 cm od konce, celé dno. Víko nechte zašroubované a odřezanou širší částí ponořte petku do odpadu. Teď s ní rychle štěrchejte nahoru a dolů. Pomocí tahu a tlaku v činnosti pokračujte, dokud se ucpávka neuvolní a hladina vody nezačne klesat. Poté spláchněte a vyzkoušejte, jestli už voda plynule odtéká. Pokud ne, ponořte lahev znovu do odpadu a celý proces opakujte.

Vyzkoušejte i další metody, které vám pomohou vyřešit problém s ucpaným záchodem.

Naplňte větší PET lahev horkou vodou, vezměte si rukavice, ucpěte prstem její hrdlo a ponořte ji do odpadu. Potom prst oddělejte, lahev na jejím těle silně stiskněte a horkou vodu pod tlakem nastříkejte do odpadu. Kombinace tepla a tlaku by vám mohla pomoct problém vyřešit.

Horkou (ne však vařící) vodu, můžete do záchodu nalít i z hrnce, z výšky svého pasu. Tlak padající teplé vody pomůže ucpávku uvolnit stejně, jako v předcházejícím případu.

Ocet, soda i tekuté mýdlo

Nepomůže-li horká voda, nalijte do mísy asi půl šálku tekutého mýdla a nechte zhruba 20 minut „uležet“. Špunt se díky mýdlu stane kluzkým a mohl by jít lépe uvolnit. Po uplynutí potřebného času opět nalijte do záchodu horkou vodou pod tlakem.

Nasypte do odpadu jedlou sodu a pomalu ji zalijte octem. Šumivá chemická reakce mezi nimi by mohla ucpávku potrhat a uvolnit.

Foto: Shutterstock

Při nedostatku potřebných pomůcek zkuste uvolnit špunt záchodovou štětkou. Ponořte ji do odpadu a rychle s ní pohybujte nahoru a dolů, stejně jako PET lahví v úvodu tohoto článku. Chcete-li zabránit, aby se postupným nořením obalila v materiálu, který ucpání způsobil, zabalte ji napřed do igelitu.  

Najdete-li doma drátěný věšák na šaty, narovnejte ho, na konci udělejte háček a zasuňte ho do odpadu vaší toalety. Až ucítíte, že narazil na překážku, začněte s ním otáčet a tlačte proti ní, abyste ji uvolnili.

Kdo za to může?

Ucpaný záchod umí způsobit příliš mnoho toaletního papíru, vložky nebo tampony. Dále předměty, které bychom spíše než do záchodu měli házet do odpadkového koše. To se může týkat především zbytků jídla.

Někdy je na vině i tvrdá voda, časem způsobující vápenaté usazeniny. Ty dokáží zúžit odtok natolik, že se jím už neprotlačí skoro nic. Problémem je i nízký tlak v nádrži, který nedokáže odpad dostatečně posunout a ten se pak hromadí a ucpává potrubí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Budme radi, ze nam nereferuje o jinem strkani… Vite jakou cenu musi mit tyhle clanky v rusku? Tam to musi lidi zrat 😀