Přísný režim pro Čechy v Chorvatsku. Cože? Tohle si připravili, tady končí legrace

Pakliže se v letošním roce chystáte na dovolenou do Chorvatska, měli byste být obeznámeni s řadou změn, které se v této zemi odehrály. Vše jde jednoduchým směrem, a to ke zpřísňování režimu pro turisty. Ti se v minulých letech mnohdy doslova utrhli ze řetězu a při jejich počtu začala být situace neúnosná.

Došla trpělivost

Dlouhou dobu fungovalo Chorvatsko jako naprosto svobodná země, kde jste si mohli dělat prakticky všechno, co vás napadlo. Místní to akceptovali, protože věděli, že je to součást lákadla, které k nim vždy přivábí dostatek turistů. Jenže k Jadranu si zvyklo jezdit stále více a více lidí. Dnes už nejde jen o turisty z východu, ale ve velkém přijíždějí třeba Němci i lidé z dalších západních zemí, kteří pochopili, že tato země má hodně co nabídnout i ve srovnání třeba s Itálií nebo Řeckem.

Míra turismu pak už překročila určitou hranici, kdy bylo nutné konat. V zemi tak například vzniká zákon pro omezení turismu, který by mohl počet lidí na určitých místech významně regulovat, případně prodražit.

To ale zdaleka není všechno. Už nějakou dobu přitom platí zákon o obecním pořádku, který řeší několik záležitostí, které praktikují právě turisti. Dosud se toto opatření příliš nevymáhalo, ale tomu je konec. Od letošního roku by měly začít tvrdé kontroly i postihy jeho porušování.

Foto: Shutterstock

Na tohle si dejte pozor

V první řadě jde o zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Na to pozor, mohli byste dostat pokutu až 150 euro za to, že si dáte venku třeba pivo. Reálně se to ale bude týkat především hlasitějších a popíjejících skupinek, které ruší své okolí.

Další bod je pak ještě kontroverznější. Zakazuje totiž chodit v plavkách nebo ve spodním prádle mimo vyhrazené pláže, tedy především ve městech. To je přitom typické pro Čechy, kteří se do plavek převléknou už v apartmánu a pak jdou přes celé město až na pláž. Na to tedy pozor, mohlo by to skončit rovněž tučnou pokutou. První takové případy už se objevily a to sezóna ještě pořádně nezačala.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Heki
Heki
10 měsíců

Keci v kleci, Péťo. Jezdíme už léta Páně do Chorvatska a vůbec tam draho není. A co jako je tam drahý? Nesmíš nakupovat potraviny na pobřeží ale ve velkym supráču, ceny jsou stejny jak u nás a ještě i levnější. Nesmíš na pobřeží vypadat jak socka, jak to vycítí, tak se možná podle toho k tobě chovají. Večeře 350,- 400,- kč za osobu v restauraci v Drašnici u Puntina při západu slunce a vedle tebe šplouchá moře, proti zablešenýmu kempu na předraženym Mácháči, koupačka ve špinavým rybníku a připálený řízky a smažák, k tomu škopek v upatlanym krýglu no to… Číst vice »

Petr
Petr
11 měsíců

Do Chorvatska už nikdy nepáchnu. Je tam extrémně draho, Chorvati na pobřeží jsou nevychované primadony a nechovají se k Čechům dobře, a teď ještě tohle. Mnohem lépe je v Řecku. Už jen proto že jako lidé jsou Řekové mnohem příjemnější.

Slaven
Slaven
10 měsíců
Reply to  Petr

Nikdo ne prosi abych jste prisli u nas,kazdi den tady v cesku pisete ze chorvatska spatna, draha moc ruzne veci o nas. Ne musite prijed u nas ,mi vas ne prosime. Vi jste turisti kteri ne utracite a hcete moc. Tak ne prijde u nas neni potreba mam dost turisti i bez vas. Hcete maximum a utracite penez ne chcete.

Petr
Petr
10 měsíců
Reply to  Slaven

Tímto jste potvrdil, že jste tam u moře poměrně nepříjemní. A to je váš největší argument, že málo utrácíme…!!! A za co máme utrácet? Za vaše nekřesťanské vydřidušské ceny??? Za kousek ryby v restauraci 800,- korun? To jsou ceny tak pro Babiše…

Jarda
Jarda
9 měsíců
Reply to  Petr

Oni neví kdo je to Babiš, ale Trumpa znají i když Babiš je bohatší.😀 Jinak rád bych v Chorvatsku chodil každý den na večeři, jsem ochoten dát klidně 250-300Kč. Problém je že na těchto cenách u nich začínají saláty a na pizzu každý den chuť není. Hlavní jídla jsou za 400 a víc. Ani rychlé občerstvení není levnější a abych potom stál někde na chodníku a jedl Hamburger ze sáčku za 350,- ne děkuji. Takže pan Slaven tvrdí, že my neutrácíme a chceme moc, ale ono je to jinak. My bychom utráceli, ale nejsme ochotní platit přemrštěné zlodějské ceny. Rozhodně… Číst vice »

Last edited 9 měsíců by Jarda