Češi začali dostávat tajemné balíky s botami. Neskutečný podvod na spoustu lidí, okamžitě je oberou o peníze

Odborníci upozorňují, že za poslední měsíce neuvěřitelným způsobem stoupla sofistikovanost nejrůznějších podvodů na obyčejné lidi. Podfukáři se z nich snaží dostat peníze jakýmikoliv způsoby. Chodí jim emaily, SMSky, fígle čekají na online tržištích a tak dále.

Podivné zásilky

Zatímco ještě před pár lety prokoukl takový pokus o obrání takřka každý, teď se bohužel tyto pokoutné skupiny výrazně zprofesionalizovaly a jsou schopny velmi dobře využívat vašich zájmů či zvyklostí. Například si zjistí, jaké služby využíváte a jejich jménem vám potom posílají různé výzvy. Navíc už často psané profesionálním způsobem a nikoliv jazykem hotentotů.

Teď se přitom ukázal další nepříjemný trik, který už nachytal spoustu lidí a hrozí, že jich bude přibývat. Je totiž velmi obtížně odhalitelný a také postižitelný.

Řada lidí v posledních dnech obdržela balíček na dobírku. To v předvánočním shonu, kdy každý kupuje dárky, není nic výjimečného. Jen kdyby to nebylo tak, že vám tímto způsobem dorazí balíček, který jste si vůbec neobjednali. Jenže v očekávaní nějakého jiného se nad tím nezamyslíte a dobírku kurýrovi jednoduše zaplatíte.

Přišel mi balíček, tak jsem ho zaplatila, 2500 Kč. Doma jsem ho rozbalila a zjistila jsem, že mi dorazily jakési ošklivé a nekvalitní boty. Myslela jsem si, že jde o nedorozumění, ale po hovoru s kurýrní společností mi bylo jasné, že jsem se stala obětí podvodu,” líčí paní Dominika z Brna.

Foto: Shutterstock

Jak si zásilku pohlídat

Mohlo by se zdát, že ověření je snadné a že lidé by se měli podívat, co vlastně přebírají. Tak jednoduché to ale být nemusí, protože podvodníci se mohou skrývat za oblíbené eshopy, ze kterých do domácností proudí většina zboží.

Vzhledem k úspěchům, jaké tito podfukáři s tímto trikem slaví, se dá předpokládat, že případů bude přibývat. Lidé by si tak měli dát pozor, jaké balíky přebírají. Pokud jste nějaké zboží objednávali, zkontrolujte si dobře adresu odesílatele a také částku, jakou máte zaplatit. Pokud jste nic neobjednávali, také nic nepřebírejte a neplaťte.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Wotkins
Wotkins
1 rok

Ľudia sa vzdy nechajú oklamať. Už názov obchodu je neznámi, bez adresy a ak by neboli ľudia lenivý, nájdu si recenzie. Podozrivé už len jedna voľba na platbu a to dobirkou. Tak či onak zaplatíte mačku vo vreci a ak by bola platba prevodom, dá sa platba reklamovať aj v banke. Netreba sa ulakomit na lacné značkové veci ktoré sa vám objavia na facebooku. Ak to inde stojí 2000kč, tak je podozrivé ak jeden obchod to predáva za 700kč.