Bude dostatek toaletního papíru? Někteří už si raději dělají zásoby

Dlouhých třicet let jsme zažívali období blahobytu a přebytku. Že by snad hrozil nedostatek některého základního zboží, to si v podstatě už nikdo nedokáže představit. A přesto, dnes už není vyloučeno nic. V popředí zájmu teď stojí toaletní papír, který zatím pouze citelně zdražuje, což však podle ekonomů znamená, že se na trh nedostává dostatečné množství jako v minulosti.

Cenový nárůst

Dáno je to především tím, že přestává vycházet ekonomika výroby. Jak uvedl server CNN Prima News, cena suroviny na výrobu toaletního papíru se dnes vyšplhala na 2100 euro za tunu, což je trojnásobek oproti předchozímu roku. A k tomu si připočtete ještě významně vyšší náklady za energie a zjistíte, že toaletní papír se bez velkého zdražení už v podstatě nevyplatí vyrábět.

Cena proto roste velmi rychlým tempem a toaletní papír momentálně patří k nejdynamičtěji zdražujícím položkám. To není vůbec příjemné, protože jeho přísun je pro každou domácnost zcela klíčový.

Dnešní ceny navíc podle ekonomů nejsou ničím oproti tomu, co nás teprve čeká. Zásoby toaletního papíru vyrobeného za staré ceny byly totiž vysoké, a ten se postupně vyprodává, byť už za o něco vyšší cenu.

Foto: Shutterstock

Lidé si tvoří zásoby

Jakmile ale na trh začne vstupovat výroba za nové ceny, budou si lidé muset připlatit ještě mnohem více. Jak uvádí ekonom Lukáš Kovanda, někteří výrobci toaletního papíru už to raději rovnou zabalili, další potom omezili výrobu.

Je spíše nepravděpodobné, že by toaletní papír nakonec nebyl vůbec k dostání. Lokálně se nicméně může stát, že ho lidé vykoupí. Na trhu však v nějakém množství bude, ovšem poptávku po něm bude redukovat výrazně vyšší cena.

Už dnes se tak lidé vyrážejí do obchodů předzásobovat, protože tak jednoznačně ušetří. “Zrovna teď jsem vychytala akci, tak berou rovnou deset balení po šestnácti rolích. Zaplatím teď sice hodně, ale do konce roku máme snad vystaráno,” říká paní Jitka v jednom z pražských obchodů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Mne je to jedno. V Polsku zatím no problema, je.

Aster
Aster
1 rok

Řešením by mohla být záchodová mísa s bidetovou tryskou.
Cena se pohybuje od 4000 – 10000Kč bez práce.
Pravda, stojí to peníze a asi není nejlepší jít do nejlevnější varianty, ale bylo by po problému s wc papírem.