Češi začali lít do mandarinek olej. Má to jednoduchý důvod a výsledek je fantastický

Také máte tak rádi vůni mandarinek nebo pomerančů? Svěží aroma citrusů nám připomíná Vánoce, zimu, pohodu i dlouhé příjemné večery. Zřejmě proto, že mandarinky se v našich obchodech objevují právě v zimě.

Možná už jste doma někdy sušili citrusy. Třeba při výrobě vánočního věnce, a ještě si pamatujete, jak krásně vám provoněly dům. Často stačí jen uvařit si pomerančový čaj a té vůně je těžko se nabažit.

Byt vám samozřejmě provoní i svíčky. V obchodech se dají koupit i ty s “příchutí” mandarinek. Ale aromatické svíčky, i ty úplně malé, jsou čím dál dražší.

Tak co kdybyste si je vyrobili sami? Vlastně na tom nic není. Podívejte se na přiložené video.

Mandarinkovou svíčku zvládne každý

Budete potřebovat jen mandarinky, ostrý nůž a olivový olej.

Mandarinkám po obvodu opatrně nařízněte, zhruba v půlce, kůru. Kroucením v opačných směrech od sebe obě půlky oddělte. Vyndejte dužinu, aniž byste je poničili. Snažte se, abyste získali 2 pravidelné neporušené poloviny. Dužinu klidně snězte, už ji nebudete potřebovat.

Jedna půlka bude uvnitř prázdná, ve druhé by měla zůstat uprostřed delší bílá “stopka”, která vám poslouží jako knot.

Foto: Shutterstock

Vezměte nůž s dlouhou úzkou čepelí nebo menší nůžky a do poloviny bez knotu vyřízněte hvězdičku, kolečko nebo třeba čtvereček. Prostě nějaký útvar, který poslouží k odvádění kouře z budoucí svíčky.

Do poloviny s knotem nalijte olivový nebo jiný olej tak, aby byla plná asi z 1/2. Nezapomeňte naolejovat i knot, který ale nesmí být zatopený. A to je všechno. Teď už jen vezměte sirku nebo zapalovač, svou novou svíčku zapalte a přikryjte mandarinkovou pokličkou. Pokud byste chtěli vůni ještě intenzivnější, klidně do oleje přidejte pár kapek vašeho oblíbeného aromatického oleje.

Podle velikosti ovoce a množství oleje vám svíčka vydrží hořet až 9 hodin. Pokud ale bude mandarinka během hoření vysychat, klidně do ní trochu oleje přilijte. I ta nejmenší by vám ale měla hořet alespoň 5 hodin.

S tímto jednoduchým návodem si můžete vyrobit svíček, kolik budete chtít. A v podstatě zadarmo. Vitamíny se v tomto počasí hodí a olej se v každé domácnosti taky najde. A jak je vidět z videa, nemusíte být ani příliš manuálně zruční.

Určitě vám rády pomohou i vaše děti, které vlastnoručně vyrobená voňavá svíčka taky potěší. Tak ať se vám daří.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

A není lepší ty mandarínky sežrat, než jimi zasmrazovat byt…

Martin Horáček
Martin Horáček
1 rok
Reply to  Aster

Příště napíšou, že to dělají z okurek a že svíčka hoří 2 měsíce. Tohle může napsat jenom Debil.