Češi začali na koberec sypat zelí. Kdo to jednou zkusí, dělá to už pořád

Koberce v interiéru vytváří dojem útulného domova, jsou hřejivé, příjemné na dotek a měkké při došlápnutí. Už ale méně se radujeme z toho, když se nám koberec ušpiní. Prozradíme vám triky, se kterými vyčistíte koberec bez chemických prostředků, techniky a za pár korun.

Čištění koberců

Dříve na ušpiněný koberec platilo jediné, kartáč, mýdlo, voda a manuální práce. Výsledky byly sice uspokojivé, ale vyžadovalo to několikadenní sušení celé plochy, nejlépe s použitím velkého množství utěrek a ručníků společně s otevřeným oknem do průvanu. Kdo nechtěl šlapat dlouhé dny po mokrém koberci, pomáhal si fénem.

Později čištění koberců usnadnily nejrůznější typy průmyslových vysavačů s funkcí mokrého čištění. Jsou dostupné pro pořízení i pro zapůjčení. Pokud ale potřebujete vyčistit koberec rychle a levně, sáhněte po kysaném zelí.

Čištění koberce zelím

Pro vyčištění skvrn na koberci je vhodné jak čerstvé, hlávkové, zelí, tak zelí kysané. Používat budete pochopitelně jen zelí bílé. Kysané zelí čistí účinněji, pokud jej použijete, přestříkejte následně vyčištěné místo vůní, aby se vám při vstupu do pokoje pořád nehonila hlavou myšlenka na vepřo-knedlo-zelo evokovaná charakteristickým zelným zápachem.

Skvrna na koberci se snadno vyčistí, pokud vymačkáte kysané zelí, promícháte jej se solí a skvrnu na pár hodin zakryjete. Zelí flek nasaje a poté stačí místo dočistit kartáčem nebo houbičkou.

Foto: Shutterstock

Oživte barvy koberce hlávkovým zelím

Barvy na koberci probudíte čerstvým hlávkovým zelím. Nejprve koberec důkladně vysajte a poté vezměte na pomoc zelí. Stačí jej nastrouhat, rozmístit po koberci a kartáčem mírně zapracovat do vlasů koberce. Nechejte působit přes noc a na druhý den kousky zelí odstraňte hrubým smetákem a vysajte běžným způsobem.

Další triky pro čištění skvrn na koberci

  • Sůl na červené víno.
  • Jedlá soda na běžné čištění.
  • Kostka ledu na žvýkačku nebo kousky čokolády.
  • Skvrny od vosku lze přežehlit přes ručník žehličkou.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments