Náhle končí velký obchodní řetězec s potravinami. Češi ho přitom milují

V České republice má málokterý obchodní řetězec skutečně dobrou pověst. Zákazníci totiž už prokoukli praktiky supermarketů, které jim prodávají předražené a navíc nekvalitní zboží. Také proto vyrážejí do Polska nebo Německa, kde obstarávají velké nákupy na týdny dopředu.

U sousedů už to řachlo

Pochopitelně ale není možné jezdit k sousedům pro každou drobnost. Na oblibě tak získávají menší obchůdky, ať už jsou to večerky nebo třeba větší sítě typu Žabka. Je přitom paradoxní, že právě ony teď nemají zrovna na růžích ustláno.

Jak totiž vyplynulo na povrch, obchodní řetězec Žabka s definitivní platností končí na Slovensku. Jedinou další zemí, kde přitom působí, je právě Česká republika, a je teď velkou otázkou, zda ho i tady nepotká stejný osud.

V obou zemích jsou totiž karty rozdány zcela totožně. Ačkoliv to málokdo ví, Žabku v konečném důsledku vlastní společnost Tesco, která pochopitelně také provozuje své obchody, přičemž v poslední době sází právě na ten nejmenší formát v podobě Tesco Expres.

Žabka byla však provozována na poněkud jiné bázi, a to nikoliv centralizovaně, nýbrž franšízantským modelem. Samotné obchody tak provozovali různí podnikatelé a centrála jim pouze propůjčovala jednotnou tvář a do značné míry také sortiment.

Foto: Shutterstock

Dochází k velké změně

Je možné, že Tescu už se tento model nezdá a chce vsadit vše na jednu kartu. Tomu by odpovídal vývoj dění právě na Slovensku, kde se do jara příštího roku všechny přetransformují do podoby Tesco Expres a budou nadále provozovány centralizovaně.

Žabky jsou v Česku mimořádně oblíbené, a to právě kvůli tomu, že si tam člověk může rychle nakoupit to nejnutnější. Navíc v nedávné době řetězec významným způsobem snížil ceny nejprodávanějších položek a stal se konkurenceschopnějším.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec selhal. Prodává Čechům potraviny, ale co se tam našlo, to nelze odpustit

Velmi ceněné je u Žabky také skutečně dlouhá otevírací doba, která u většiny prodejen sahá minimálně do 22:00. Oproti tomu Tesco Expres, které je teoreticky nahradí, provozní dobu před časem upravilo a dnes většinou zavírá o deváté večerní.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 měsíců

A že tenhle řetězec neznám? To asi nebude tak známý, že?