Češi začali ve velkém podvádět u samoobslužných pokladen. Díky nekalým trikům šetří za jídlo velké peníze

Samoobslužné pokladny dnes najdeme už takřka v každém českém obchodě. Tento způsob odbavení nákupu si získává stále větší oblibu, protože je to také cesta, jak se vyhnout mnohdy dlouhým frontám, případně jak si vše v klidu sám namarkovat a podívat se, zda produkty stojí tolik, kolik bylo deklarováno.

Lidé toho začali zneužívat

Při zavádění samoobslužných pokladen zaznívala určitá kritika, že jde o způsob, jak se zbavit pokladních. To se ale ani po letech jejich provozu neukázalo být problémem, protože prodavaček se v českých obchodech spíše stále nedostává.

Naopak se zdá, že si samoobslužnými pokladnami obchody poněkud naběhly. V Česku i ve světě se totiž v důsledku velkého zdražování začínají množit případy méně i více sofistikovaných podvodů, které zákazníci na těchto zařízeních provádějí.

Pravdou je, že pokladny bez obsluhy jsou jen velmi málo kontrolované a prakticky veškerou práci odvede sám zákazník. Tyto pokladny také nemají příliš sofistikované mechanismy, aby rozpoznaly, když se je někdo snaží oklamat.

Foto: Shutterstock

Triky, které se obchodům nelíbí

Lidé například začali přelepovat čárové kódy. Jednoduše si naváží příslušný objem levné zeleniny, například cibule, lísteček vezmou a nalepí ho na balení s drahým masem. Za hovězí za několik set korun tak zaplatí třeba jen patnáct korun.

Podobně se to děje také s alkoholem. Lidé si vyberou láhev drahého pití a nalepí na něj štítek z vína za pár desetikorun. Opět tak ušetří třeba několik stovek.

Naprosto běžné je potom markování jiných produktů. Člověk si tak třeba vezme několik kilogramů pistáciových ořechů, které jsou velmi drahé, ovšem na kase pak vybere, že jsou to brambory.

Průzkum univerzity v Leicesteru jednoznačně ukázal, že obchody, které zavedly samoobslužné pokladny, se vystavují navýšení počtu krádeží o celých 75 %.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

To je úžasný nápad však proč ne 🙂 všechno ty svině zdražují takže těm lidem tleskam

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Lenka

Úžasný nápad? Kdo myslíte, že ty krádeže ve výsledku zaplatí – ty supermarkety?
Proč myslíte, že zdražují potraviny a další zboží? No, vy zjevně nemyslíte…

Zza
Zza
1 rok

A četli jste poslední 3 řádky? O ČR se určitě nejedná. Většina obchodů má u samobsl. kas zaměstnance, zřejmě už všechny markety.
Podvádělo se s alkoholem, kdy nezletilí kupovali např. plechovkové pivo a platili bez toho, že by museli ukázat OP. Což už taky nejde, alkohol, tedy věk kupujícího, potvrzuje pracovník u těchto pokladen.
Ale vynalézavost některých lidí je udivující…

Michal
Michal
1 rok

Obchodní řetězce začli podvádět první.

luba
luba
1 rok

To co pisete je nesmysl. Musi sedet vaha zbozi takze nemuzou prelepit listek ze zeleniny na maso

AN. O.
AN. O.
1 rok
Reply to  luba

Pane Luba, jelikož v obchodě pracuji, tak věřte že to nesmysl není, volaní PČR je na denním pořádku díky těmto zlodějíčkům, a samozřejmě když si např zvážíte lahev vodky jako brambory, tak váha té lahve bude logicky sedět… když byla zvážena na váze proto Vás ta pokladna pustí a schválí položku

Valentin
Valentin
1 rok

Ano,setkal jsem se s tímto.Soobsluzne pokladny nevyuzivam a ihned bych je z prodejen vyřadil.Myslim,že obchody víc prodělají na kradezich,než kdyby zaplatili pokladní.Je to vážná ostuda. A s tím měli obchodníci počítat.

Reny
Reny
1 rok
Reply to  Valentin

Přesně tak,měli by spíše přidat pokladnim.Ale to oni ze zásady neudělají.

Jana
Jana
1 rok

Ani se nedivim a delaji dobre kdyz vsechno zdražují jen tak dál lidi

narg
narg
1 rok
Reply to  Jana

Takže protože někdo zdražuje kvůli ceně vstupních investic tak Vám to dává právo u něj krást? ad absurdum: takže protože je Ferrari drahé, mám plné právo ho ukradnout? Protože si nemůžu dovolit jachtu, mám jí taky ukradnout?

AN. O.
AN. O.
1 rok
Reply to  Jana

Paní Jano, nevím jestli jste taky jedna z těch ovcí které pouze sledují TV nova a věří všemu co kdo řekne, dle vaší odpovědi hádám že ano. Nicméně obchody za zdražování potravin nemohou, pokud zdraží dodavatel potravin díky nárustu energií logicky musí dorovnat cenu i obchod, ale to pochopí člověk s alespoň průměrným IQ.

Cidla12
Cidla12
1 rok

Spíš by mě zajímalo kdo tohle píše..

1. Cena se bude lišit od flašky která nebude namarkovaná

2. Většina pokladen má váhu, pochybuji že bude sedět 2kg masa a 30g rajčat nebo že se někdo bude přesně snažit o přesnou váhu:)

Simon
1 rok
Reply to  Cidla12

Souhlas

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Cidla12

Přemýšlejte. Navažíte na váze maso, kliknete rajčata 🙂
A flašku se slepenou nálepkou necháte v regále.😉

Roman
Roman
1 rok
Reply to  Tomáš

S tím alkoholem pravdu nemáte. Žádná samoobslužná pokladna vám neodsouhlasi nákup, pokud je tam alkohol. Drahý koňak za víno nebo třeba i za plechovku piva nevymenite. Každý alkohol musí schválit dozor , který tam je. Snad jedině za sodovku.

Reny
Reny
1 rok
Reply to  Roman

Přesně tak.

AN. O.
AN. O.
1 rok
Reply to  Roman

A když si navážíte místo té lahve třeba zeleninu? Kdy na EAN lahve nalepíte EAN např. zvážených rajčat? ta pokladna nebude číst EAN alkoholu ale rajčat…..

Patrik N.
Patrik N.
1 rok
Reply to  Cidla12

Nepochopil jsi. Oni si zváží 2kg masa (např) za 100kč/kg, a vytisknou lístek pro banány za 30kč/kg a nalepí ho na to maso. Takže zaplatí 60 místo 200kč

Oldřich
Oldřich
1 rok
Reply to  Cidla12

Nepochopeni.. Dobre. Jednoduse vysvetlim..
Vezmu 2kg masa.. Vlozim na vahu.. Puvodni cena masa za 2kg..bude cca300..
Zajdu do zeneniny..
Navazim maso.. Nacvakam cobuli.. Co bude v akci.. 2kg cibude.. 14kc..a je to.. Prijdu na pokladnu.. Cik..a maso je namarkovano jako cibule.. Jak jednoduche..
Staci si to poradne precist ten clanek a dojde to samo..

AN. O.
AN. O.
1 rok
Reply to  Cidla12

Zvážíte lahev, která bude mít např. 900g, jako rajčata, pokladna očekává po načtení zboží 900g “hmoty” (ta kasa nemá oči na nevidí co je to za zboží) ví pouze váhu, a když do jí dáte tu lahev která má naváženou přesnou hmotnost té lahve tak to logicky projde…

George
George
1 rok

Každého svědomí… Někdo na to má povahu,někdo prostě ne. 🙂

Monika
Monika
1 rok

A okolik okradaji řetězce lidi to už se nepíše!

Daniela
Daniela
1 rok
Reply to  Monika

Přesně !!!

Tomas
Tomas
1 rok
Reply to  Monika

👍

Filip
Filip
1 rok
Reply to  Monika

Jak prosím?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Kradete?

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Monika

A to je důvod krást a špinit sám sebe?

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Aster

Kdo krade, zlepšuje svou životní úroveň, tedy defacto ,,čistí” sám sebe. – Tuto pravdu českým podnikavcům nevyvrátíte! A proto jsou podnikatelé převážně bohatí.

Last edited 1 rok by Zvoník
Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

A vy nepodnikáte proč? Nechcete se mít dobře, nebo se bojíte že to jde jen kradením? A co váš guru, ten proč podniká, chce krást, nebo se mít dobře? A takové lidi si volíte?

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Xavier

Je to tak snadné každého úspěšného podnikatele nazvat zlodějem – přitom stačí otevřít si živnost a zkusit taky okrádat druhé – bude koukat, jak daleko s tím dojde… 😀

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Xavier

Zlodějna podle zákona jde vždy obhájit patřičným právem. To máte pravdu!

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Zvoník

Správně jste napsal – podnikavcům. Od podnikavce k podnikateli je dlouhá cesta a určitě nevede přes krádeže.

narg
narg
1 rok
Reply to  Monika

O kolik okrádají? A když tedy okrádají, proč si nerozjete obchod kde nebudete okrádat… Úplně mě nepřijde že by soukromníci měli nižší ceny než řetězce…

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Monika

To je velká pravda,ale stejně to nakonec po inventure doplatí zamestnanci ,takže okradame pracovitě lidi,kteří makaji v marketech

Michael
Michael
1 rok
Reply to  Monika

Když Vás řetězce okrádají, tak tam nechodte.

AN. O.
AN. O.
1 rok
Reply to  Monika

Ano Moniko, denně krachují dodavatelé potravin díky cenám energií a zdražuje se hlavně z důvodu aby systém nějak držel ale ANO máte pravdu! Vy jste ta vyvolená osoba která vše ví a vše vidí! Obchodní řetězce okrádají lidi, proto byste je měli hromadě rozkrást a ideálně zabít zaměstnance kteří s tím nemají nic společného ale pracují tam takže jsou taky svině! **Každý den si říkám.. můžou být lidi ještě hloupější? nebo je někde maximum**

Last edited 1 rok by AN. O.
Aster
Aster
1 rok
Reply to  AN. O.

To je klasika – stejně jako lidé řvou na zaměstnance úřadů, kteří nemůžou za to, že vláda odsouhlasila nějaké nesmysly, které oni musí po lidech vyžadovat…