Odhalen rozdíl mezi hnědým a bílým vejcem. Překvapilo to i zkušené chovatele drůbeže

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou některá slepičí vejce bílá a jiná hnědá? Jestli mezi nimi je nějaký nutriční rozdíl? Čím to je, že hnědá vejce bývají dražší?

Záleží pouze na pigmentu

Odpověď je jednoduchá, barva skořápky nemá žádný vliv na výživovou hodnotu vejce. Ať bílé nebo hnědé, obě jsou plná bílkovin a vhodná jak k pečení, tak třeba míchaná ráno ke snídani. Barva vajec souvisí pouze s barvou slepice, s jejím pigmentem. Bílé slepice snáší bílá vajíčka a ty hnědé hnědá.

Výjimkou, která tohle pravidlo potvrzuje, jsou slepice černé – Cémanky, které mají černé nejen peří, hřebínek a pařáty, ale i maso a kosti. Jejich vejce jsou ale překvapivě světlá.

Pokud máte přesto dojem, že některá vejce chutnají lépe než jiná, není to způsobeno jejich barvou, ale výhradně tím, čím jsou slepice krmeny.

Vajíčka slepic, které mají možnost pohybovat se venku na slunci, také obsahují 3 – 4 násobek množství vitamínu D oproti vajíčkům opeřenců chovaných v halách.

Pokud jsou tedy hnědá vejce dražší než bílá, není to proto, že by byla lepší, ale proto, že slepice, které je snáší, jsou větší a mohutnější. Spotřebují tím pádem více krmiva a tak se musí zvýšené náklady na jejich chov promítnout do ceny vajec.

Foto: Shutterstock

Vejce jsou zdravá

I když v minulosti studie naznačovaly, že vajíčka mohou být původcem rizika zvýšeného cholesterolu, ty nové nic takové nepotvrzují. Naopak jejich výsledky napovídají, že konzumace vajec může riziko srdečních chorob snižovat.

Takže bílá nebo hnědá? Kupujte hlavně vajíčka chlazená, s aktuálním datem spotřeby  a s neporušenou skořápkou. Jediné období, kdy má smysl upřednostnit bílá vejce před těmi hnědými jsou Velikonoce, protože na bílých skořápkách veselé barvy lépe vyniknou.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

A co kropenatá vejce 😀

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aster

“Barva vajec souvisí pouze s barvou slepice, s jejím pigmentem. Bílé slepice snáší bílá vajíčka a ty hnědé hnědá.” Ne, bílá slepice klidně může snášet hnědá vejce a naopak. Každý jen trochu zkušenější chovatel slepic ví, že genetická informace, která ovlivňuje barvu skořápky, se projevuje u slepic mj. i na jejich uších. Slepice s tmavě zbarvenýma ušima bude snášet hnědá vejce, a ta se světle zbarvenýma ušima bude snášet bílá vejce. Opět mi tu byl smazán tento věcný komentář, bez toho že by si brigádnice, tentokrát pod pseudonymem Apostolidisová, svou chybu opravila. Což je ubohost 👎👎👎. Navíc už mi tu… Číst vice »

Last edited 1 rok by Tomáš