Češi začali ve velkém vydělávat na inflaci. Jednoduchým trikem kasírují tisíce korun měsíčně

Česká republika zažívá nebývalou míru inflace. Zatímco ještě před rokem jsme se pozastavovali nad tím, že tato oficiálně měřená míra zdražování překročila pět procent, dnes už jsme na dostřel dvacetiprocentní hranici, přičemž není vyloučeno, že ji ještě překonáme, jakkoliv z některých čísel už se zdá, že cenové tlaky polevují. To se však může ještě změnit.

Peníze konečně přinášejí výnos

Na jednu stranu je to pochopitelně nepříjemné, protože energie, potraviny a služby stojí poměrně velké peníze, na druhé straně je ale také pravdou, že banky konečně začaly na svých účtech nabízet dlouho nevídané úrokové sazby.

Někteří lidé na tom vydělávají, a to přinejmenším nominálně. Jejich úložky na spořicích účtech a termínovaných vkladech rychle stoupají. Pakliže má někdo uložen volný milion korun v rámci svých úspor, ještě před rokem za ně nic moc nedostal. Ovšem teď může získat i šestiprocentní úrok. Za rok si tak přijde na 60 tisíc korun.

Vzhledem k patnáctiprocentní inflaci se může zdát, že to není žádná velká výhra a že úspory i tak rychlým tempem ztrácejí na hodnotě. Vše je ale relativní a záleží na pomyslném nákupním koši každého člověka. Tedy na tom, za co a kolik vydává peněz.

Foto: Shutterstock

Omezený dopad zdražování

Můžeme si představit člověka, který má zafixované ceny energií třeba i na příští a přespříští rok, takže položka s největším nárůstem ceny se ho v podstatě netýká. Potraviny a služby mu sice zdraží, ale těch každý měsíc nespotřebuje zase tolik.

Třeba člověka s několika miliony korun na účtu tolik netrápí, že o dvacet procent vzrostla cena chleba. Naopak ho ale zajímají například ceny nemovitostí. A ty za poslední rok nevzrostly, ba právě naopak klesají. Stejně tak ceny nových i ojetých vozidel se stabilizovaly a měly by spíše klesat.

Současné zdražování tak trápí spíše nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny. Naopak na ty bohatší je dopad omezený. Ti naopak mohou těžit z toho, že jsou úrokové sazby vysoko a pouhé odložení volných prostředků v bance jim generuje další kapitál.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
1 rok

Co to je za kravinu a co lidi co žijou tak že po výplate čekají na další dru jak mezek a tejden do veplaty je dlouhej mám sotva na nájem natož mít něco co převádím do dalšího měsíce abych mohla koukat na to jak na tom rostou úroky a když něco převádím tak je to v řadách korun dneska vejlaptu mám 15teho a 1500 na účtu není vám trapný psát takový dementní články kdybych byla nějaký nemakacenkobnereknu ani popel ale taham přesčasy a stejně sotva uplatním nájem tenhle měsíc jsem ráda že jsem si mohla aspoň koupit boty

Eva
Eva
1 rok

Asi jsem jedna z těch, kteří nemají milión v bance 😕

Zvoník
Zvoník
1 rok

Jak je to s tím bičem a zapráskáním?

Tomáš
Tomáš
1 rok

Volný milion mi určitě vydělá víc, než když jej nechám ležet v bance.

petr
petr
1 rok

To určitě prodám nemovitost měsic v bance
dostanu 5proc. a dalši měsic mi banka dá
1.5 procenta a nemovitosti stoupnou na ceně