Češi začali ve velkém vydělávat na inflaci. Díky jednoduchému fíglu dostávají tisíce korun každý měsíc

Lidé se aktuálně musí vyrovnávat s obrovskou mírou inflace, jakou nepamatují celé generace. Dlouhou dobu jsme tu přitom měli spíše opačný problém, jakkoliv to mnoha lidem vyhovovalo, a sice, že ceny nestoupaly téměř vůbec, což však pro ekonomiku rovněž není dobré. Loni jsme se potom divili, jak mohla inflace dosáhnout tehdy zdánlivě hrozivých pěti procent. Ani jsme se nenadáli a už jsme téměř na dvaceti.

Nečekaný výnos

Ačkoliv se teď zdá, že inflace by příští rok měla začít klesat, nikdo nedokáže vyloučit, že přijde ještě druhý vrchol a že tu s námi plošné navyšování cenové úrovně bude mnohem déle. Má to ovšem i své světlé stránky. Zatímco v minulých letech nebylo v bankách možné získat prakticky žádný úrok, teď se jednotlivé společnosti předhánějí v tom, která vám dá více.

A na tom se dá docela slušně vydělat. Pokud své peníze uložíte na spořicí účet nebo termínovaný účet, nemusíte dělat nic dalšího, a jen budete kasírovat tučné úroky. Ty dnes dosahují i 6,5 %, pakliže využijete těch nejlepších nabídek.

To zcela mění pravidla hry. V minulých letech volné peníze v podstatě prodělávaly a bylo nutné je investovat. Například do nemovitostí. Jejich ceny šly pak strmě vzhůru, protože se do nich každý snažil uložit své peníze. Následně mohl takový byt třeba pronajmout, jenže pak zjistil, že dostává třeba jen 3 až 4 % z kupní ceny ročně, a to ještě musí hradit údržbu a nutné opravy. Navíc to rozhodně není bezstarostná investice.

Foto: Shutterstock

Zdražování nemusí mít takový dopad

Teď je to jiné. Například volný milion korun můžete uložit na spořicí účet s úrokem šest procent. Za rok dostanete 60 tisíc korun, naprosto bez jakékoliv námahy. A pokud těch milionů máte třeba pět, za což byste dříve koupili třeba byt, dostanete za rok 300 tisíc korun. Tolik byste z nájmu nezískali.

Jistě, inflace dnes reálně úspory stále požírá, protože úroky jsou nižší. Je to ale relativní pohled. Pokud si vezmeme, že nejvíce zdražují energie a potraviny, potom je potřeba se ptát, kolik jich vlastně potřebujete. Zaplatíte za spotřebu své rodiny a tím to končí. Další věci, jako jsou třeba byty nebo auta, už nicméně zdaleka tolik nezdražují, některé dokonce zlevňují.

Pokud má někdo tučné úspory, tolik ho nezajímá, že máslo zdražilo o 30 %, když si stejně za měsíc koupí maximálně dvě tři kostky. Dopad do inflace je obrovský, na jeho úspory ale poměrně nízký. Obzvlášť pokud je má dobře uloženy a zhodnocovány.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Volný milion korun vždy vydělá víc než v bance.

Petr
Petr
1 rok

Pouliční plátek

Jiří
Jiří
1 rok

Když je inflace skoro 20% a vy vyděláte 6% hrubého, tak je to výdělek soudruzi novináři??!! Vraťte se do základní školy…

Jan
Jan
1 rok

Zase chyba -z úroků ještě daň 15 %

egoist
egoist
1 rok
Reply to  Jan

To si děláte prdel ?

egoist
egoist
1 rok
Reply to  egoist

Pardon. To nemělo být pod váš příspěvek.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jan

Tak z toho pronájmu je daň taky…takže stejný…a 300000 z pronájmu bytu 2 +1 nemáš.