Nemáte doma staré bankovky, které už neplatí?

Poslední dobou se hodně spekuluje o tom, zda vůbec ještě potřebujeme hotovost a zda bychom se náhodou neobešli pouze s platebními kartami. Nutno říct, že k tomu všechno tak nějak směřuje a v některých státech už s koncem papírových peněz koketují. Zlom pak může přijít poměrně rychle, ačkoliv další zase tvrdí, že bychom tím přišli o určitou svobodu.

Dejte si pozor na bankovky

Rozhodně bychom si ale ušetřili martýrium, které se pojí s tím, když nějaké bankovky přestanou platit. To se děje pravidelně, protože už jsou v oběhu moc dlouho a nemají například dost silné ochranné prvky.

Češi to právě teď musí řešit. Česká národní banka už před nějakým tím pátkem oznámila stažení bankovek s tenkým stříbrným proužkem z oběhu. Tyto peníze už reálně nejsou platné a neměli byste se ani pokoušet jimi zaplatit. Optimálně už by vůbec neměly být v oběhu, jenže tak tomu stále není.

Ačkoliv by je obchody už neměly přijímat, může se to stát a tyto bankovky tak pořád kolují v oběhu. A to v poměrně významném množství. ČNB proto Čechy opět vyzvala, aby se dobře podívali, zda nemají staré bankovky ještě v peněžence nebo doma a už je opravdu nepoužívali.

Foto: Shutterstock

Schované peníze mohou být neplatné

Data centrální banky ukazují, že v oběhu jsou stále miliony kusů neplatných bankovek. Šance, že nějakou z nich máte i vy, je tedy poměrně vysoká. A pokud jich máte více, může být celková částka docela vysoká. Jistě byste o ni nechtěli přijít. Reálně však doma máte neplatné peníze.

Týká se to hlavně těch lidí, kteří stále z nějakého důvodu spoří takzvaně pod polštář, do skříně nebo pod koberec. Ačkoliv se to nedoporučuje, takových jedinců je pořád dost. U nich opravdu hrozí, že jednoho dne skončí se štosem bezcenných bankovek.

Lhůta na výměnu těchto bankovek se přitom krátí. Na přepážkách bankovních domů je možné výměnu učinit do konce června roku 2024. Čas tedy ještě máte, ale zbytečně to neprotahujte.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments