Česká televize nedostane už ani korunu. Češi našli způsob, jak nic neplatit. A je hotovo

Lidé začínají být velmi nespokojeni se službami, které poskytuje Česká televize. Za normálních okolností by učinili jediné: jednoduše by takovou službu, za kterou platí a nelíbí se jim, neplatili a její odběr by zrušili. Jenže v případě veřejnoprávního média tak učinit nelze. Na základě podivného zákona za ni totiž musí platit každý.

Chtějí kasírovat pořád víc

Svého času to zřejmě mělo i nějaké opodstatnění, avšak dnes působí Česká televize jako relikt ze starých časů. Přestává být potřebná a relevantní. Navíc se ukazuje, že její zaměstnanci se zdaleka nechovají takovým způsobem, jakým by měli, ať už jde o objektivitu informací nebo třeba chování k podřízeným.

Ukázalo se také, že České televizi se ekonomicky skvěle daří. Zaměstnanci totiž před nedávnem dostali významné odměny v celkové výši 60 milionů korun, které byly odůvodněny dobrou hospodářskou situací. Aby ne, když ČT dostává od každého občana 135 korun. Jenže navenek zástupci televize tvrdí, že taková částka už dnes nestačí, a tak bylo schváleno navýšení na 180 korun.

To už je však pro mnohé opravdu moc a něco takového platit nechtějí. Stále více lidí na internetu hledá možnost, jak poplatek nehradit. Dozvídají se přitom, že taková existuje, ovšem není to úplně jednoduché, jako u kterékoliv jiné služby, jako je například Netflix.

Foto: Shutterstock

Jak se tomu vyhnout

Na webu České televize si skutečně můžete stáhnout čestné prohlášení za účelem neplacení koncesionářského poplatku. V něm však nestačí deklarovat, že ČT nesledujete, jak si mnozí myslí, ale musíte tam uvést, že nevlastníte žádný televizní přijímač, a to nejen ve své domácnosti, ale třeba i na chatě.

Zjistil jsem, že za Českou televizi platím úplně zbytečně. Už deset let nemáme doma televizi. Vyplnil jsem jednoduchý formulář a poslal ho datovou schránkou. A poplatky skutečně platit nemusím,” říká pan Jiří, který této možnosti využil.

Čtěte také: Drsné kontroly České televize na neplatiče. Připravte se, poplatky se budou tvrdě vymáhat

Možná ho a mnohé další ale povinnost hradit koncesionářské poplatky znovu dožene. Spolu se zvýšením poplatku se totiž prosadilo také to, že poplatek bude muset platit každý, kdo má jakýkoliv přístroj, kterým teoreticky dokáže konzumovat vysílání České televize, a to i na webu. Takovým zařízením je mimo jiné mobilní telefon. Takže už nebude stačit nemít televizi, ale museli byste se zbavit také mobilu, což bude zřejmě obtížnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martina
Martina
4 měsíců

Pokud je to státní televize, dostává měsíčně mldy. ze státní kasy a ještě ji musí dotovat občané svými povinnými poplatky aniž by sledovali státem dotované kanály jako ČT atd.?! Proč bych měla platit za to, že jsem si koupila televizor? Co je komu do toho? Daň je odvedená a tímto končí. Proč chce po mě stát za to ještě poplatek, aniž by mi dokázal, že se na státní TV dívám. Mám pouze placené streamovací tv a jsem spokojená. Pokudnjdemo státní institucí, nemělo by se vycházet ohledně platů od průměrné mzdy, nebo minimální mzdy atd. Ne si nahodit jakoukoliv částku. Takže… Číst vice »

Milan
Milan
5 měsíců

Zdravím, jednoduše zrušit poplatek formulářem a vykašlat se na ně, na TV doma nemám čas tak ji ani nemám (uveďte i Vy) a když to bude chtít někdo kontrolovat jestli vlastníte chytrý tel. tak já to mám jednoduše prokazatelné – vytasím na ně svou Nokii 3120, 6310 nebo 6230i (s tel. pouze volám, nepotřebují soc.site aj kraviny) a ať mi dokážou že tam se koukám na jejich prodělanou TV, nic co by mě zajímalo tam vůbec nedávají, diskuze a politika je plno na netu a ke sledování filmů za jejich poplatek bych si mohl pořídit Voyo, Prime, Netflix, Disney apod.… Číst vice »

Sam Moravský senior
Sam Moravský senior
6 měsíců

ČŤ má úroveň jako svého času rozhlas po drátě, co měl můj děda.

Sam Moravský senior
Sam Moravský senior
6 měsíců

Možná budete muset platit za televizi i když máte pevnou linku a vlastní telefon je bezdrátové spojen s tím nabíjecím podstavcem. Možná bude muset platit i ten kdo má kávovar nebo žehličku. Důchodci těste se.

Helena
Helena
7 měsíců

Čt si mohou zakódovat, nebo žít z reklam jako ostatní tv tahat z lidí peníze je dnes moderní.
Dálniční známku taky neplatim, když po dálnici nejezdím.

Květa
Květa
7 měsíců

Za ” podivného ” zákona musím platit koncesionářské poplatky, aniž bych ČT programy sledovala. Nemínįm dotovat plat gen.ředitele, který má plat 290.000 kč měsíčně, a to ještě o ,47.000 kč více, než měl předchozí. K tomu má i roční odměny, se kterými si přijde na 6,5 milionů korun. Toto řekl v televizi na dotaz redaktorky s dodatkem, že to není adekvátní a že jiní si přijdou na 15 milionů/ rok. Zaměstnanci pobírají průměrně 48.800 kč měsíčně a k tomu 2 x ročně odměny 10.000 kč. A přitom si vymlátili odměny 60 milionů korun. Je toto normální? Jsem 77 mi letá… Číst vice »

Soňa
Soňa
7 měsíců
Reply to  Květa

Plně s vámi souhlasím,je to jeden veliký bordel.

Eva
Eva
7 měsíců
Reply to  Květa

Kveto.mate úplnou pravdu Ať si to ČT zakóduje a kdo na to bude chtít koukat.at si to zaplatí .V této zemi se už stalo pravidlem.ze naše lidí oskubou a vždy si to zdůvodni.Zaminku si vždy najdou.A propo.Platim si mobilní data a protože mám mobil budu muset platit. televizi???¿Vlado, běžte už do hajzlu

Petr
Petr
6 měsíců
Reply to  Eva

A to mám ještě k mobilu televizi, takže vlastně platím 2x.

Jaroslav
Jaroslav
6 měsíců
Reply to  Květa

Přesně tak.Pro občany České republiky udělali 💩.Bylo by na čase,aby ta to vlada šla do horoucich pekel,tak je to.Jak oni slibovali,že nic nebudu zařazovat?Opak je pravdou.Proto jsem je nevolil.

Ptáčková
Ptáčková
6 měsíců
Reply to  Jaroslav

Máte pravdu.Reklama delší než díl filmu.Platit platit.za vše.Oni si najdou něco jiného.Hovada.Ostatni programy to stejné.Bude hůř

Milan
Milan
5 měsíců
Reply to  Květa

Jo máte pravdu Květo, ať si tu úžasnou ČT zakódují a ať si ti co ji chtějí sledovat zaplatí uvedeny poplatek a bude to po právu tedy logiky věci – spravedlivé, právo už dávno není právem ale falší a jsem zvědaví kolik nadšenců si jejich TV zaregistruje a bude platit poplatek za ten program blbostí. Pak by ředitel nebral nebeský plat, jakpak se chudák asi nadřel za to ředitelování, jako horník a dělníci na stavbě – v zimě, v létě, v parku, v mrazu, v dešti – určitě ne…