Češky začínají koupelnu čistit kečupem. Je to tak skvělé, že to budete dělat také

Úklid je fuška. A bohužel si ho nemůžeme nadělat do zásoby. Obzvláště, máme-li doma malé děti nebo zvířata, nikdy ho není dost.

Někdy ale nemáme na uklízení čas. Jindy nám chybí chuť a někdy se stane, když je čas i chuť, že nám dojdou čisticí prostředky. Aby nás taková situace příště nezaskočila, je dobré vědět, čím se dají jednotlivá čistidla nahradit. Nejlépe něčím, co doma pravděpodobně nechybí. Třeba kečupem.

Kečup vyčistí připálené hrnce

I když to zní překvapivě, nejen soda a ocet jsou prostředky, kterými v domácnosti vycídíte prakticky cokoli. Kečup se báječně hodí k vyčištění mosazných, litinových, nerezových, zkrátka kovových povrchů. Zbaví vás připálenin, ale i černých a hnědých skvrn na nerezových hrncích a pánvích.

Kyselina octová, obsažená v rajčatové šťávě, napadne oxid měďnatý (to je ta černá vrstva vzniklá během vaření) a odstraní ho. Aby to fungovalo, potřete kečupem postižená místa a nechte alespoň hodinu působit. Potom ho otřete citronovou šťávou a omyjte vodou.

Výhodou této metody je i hustá konzistence kečupu, který drží na místě a nestéká.

Rozpusťte je kečupem a seškrábejte

Napečeniny ze dna pánve odstraníte, když ji položíte dnem vzhůru a celé dno potřete kečupem. Můžete ho rozetřít i po stranách. Nechte asi 30 minut působit a poté otřete kousek papírovou utěrkou, abyste zjistili, jestli se vrstva špíny ztenčila.

Pokud ještě potřebuje čas, počkejte další půlhodinu. Potom vezměte špachtli nebo zmačkanou alobalovou kouli a napečenou špínu seškrábejte. Omyjte mýdlovou vodou a máte hotovo.

Foto: Shutterstock

Kečup vítězí i nad rzí

Kečup si poradí také se rzí. Opět ho naneste na postižené místo, nechte působit a smyjte citronovou šťávou nebo octem. Stejně jako v předchozím případě využijete hustoty kečupu, protože samotný ocet by stekl.

Šťáva z rajčat oživí i vaše zašlé stříbrné šperky. Namočte je do kečupu a po nějaké době vydrhněte kartáčkem na zuby.

Máte-li zašlé mosazné příbory, i jim kečup dokáže navrátit ztracený lesk. Potřete je směsí kečupu se solí a vydrhněte. Rozdíl vás příjemně překvapí.

Použít ho můžete i k vyčištění vodovodních baterií a zahradnického náčiní.

Vyzkoušejte kečup při holení

A nakonec jeden nečekaný trik. Vyzkoušejte kečup místo gelu na holení. Obsahuje přírodní složky, díky kterým je ke kůži jemnější než kupované produkty. Snižuje její podráždění a zarudnutí.

Vše, co musíte udělat, je nanést ho na pokožku a nechat pár minut působit. Pokud si muži netroufnou vyzkoušet ho na svém obličeji, mohou to zkusit ženy při holení nohou nebo podpaží.

Jedná se o levnější, přírodní a 100 % šetrnou metodu. Nezapomeňte potom ale svou kůži hydratovat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments