Česko před bankrotem. Tohle se nečekalo, je to zlé, dotkne se to všech

Naplno se začíná ukazovat, v jaké bryndě se česká ekonomika aktuálně nachází. Už nejde jen o důchody, ale celek jako takový, který je při současných výdajích a příjmech neudržitelný. Česko aktuálně generuje strukturální deficity dosahující až 250 milionů korun a k tomu ještě přidává další dluhy.

Jde to do kopru

Strukturální se těmto deficitům říká proto, že pramení ze samotného nastavení systému, nikoliv z toho, že se třeba jednorázově rozhodneme pro větší investice. Česká ekonomika je však rozbitá, protože nevygeneruje dostatek prostředků na platy státních zaměstnanců, důchody, zdravotnictví a další funkce, které musí stát plnit.

Jak v Otázkách Václava Moravce pronesl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, České republice hrozí v budoucnu bankrot, a to za předpokladu, že se tu nebudou dělat velké škrty a zároveň navyšovat výdaje.

Představitelé státu už sice určité kroky oznámili, avšak ty vypadají jako zcela nedostatečné. Mluví se o tom, že by se každý rok mělo ušetřit nějakých 70 miliard korun. To je ale málo, vždyť jen deficit za první tři měsíce tohoto roku vyskočil na téměř 170 miliard, což za čtvrt roku nikdo nečekal.

Foto: Shutterstock

Eldorádo skončilo

Současný ministr financí přitom vyjel s poněkud nešťastnými opatřeními, jako například tím, že by v době vysoké inflace navyšoval daň z přidané hodnoty a tím zdražování ještě podpořil. Naopak, podle odborníků bude nutné zvedat majetkové a příjmové daně a do toho velmi razantně škrtat.

Odnesou to zřejmě důchodci, kterým se minimálně nebude přidávat tolik jako v minulých letech. S omezeními musí počítat také státní zaměstnanci, kteří by rádi dostali přidáno, jenže není odkud brát. Osekávat by se měly i nejrůznější dávky, které se často čerpají přespříliš.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová
11 měsíců

V první řadě ať se sníží pátý poslanců,všichni mají vedlejší příjmy,takže mají peněz dost.A ne že se bude brát důchodcům, kteří drželi od 18 let na polich,učitelé mají už dost,jelikož z vlastní zkušenosti vím,že děti v páté třídě neznají nasobilku,neumí sčítat,odmítat,násobí a dělit,neumí vyjmenovaná a odvozená slova.Podivala bych se i na lékaře mimo nemocnice,tam je nedostatků až až…a mohla bych jmenovat dál…ale poslancům hlavně bych s prominutím nakoupila už jen za to,že si platy zvýšili.Zkrouhněte jim to.Dejte jim na měsíc klasickou výplatu,ať vidí,jak se z toho žije.Jsou to jen čuňata u koryta a hrabou.