Zemědělci si v Česku otevřeli svůj obchod. No konečně, zatopí Kauflandu a Lidlu. Češi jen zírají, jak může být levně

Neustálé žehrání nad tím, jak obchodní řetězce v České republice zneužily situace a vyšponovaly ceny potravin na neúnosnou úroveň, podle všeho k ničemu nevede. Lidé už se ostatně zařizují podle sebe a přestávají ve velkých supermarketech zahraničních majitelů nakupovat. Raději vyrážejí do Polska nebo Německa, případně do menších prodejen se zlevněným zbožím.

Je to potřeba

Skvělou zprávou je i to, že se do věci položili samotní zemědělci a výrobci potravin. Také jim totiž síla velkých obchodních řetězců leží v žaludku. Cenově je totiž naopak tlačí dolů, aby dodávali pokud možno co nejlevněji, takže oni z vysokých marží obchodů nic nemají.

Zemědělci si tak začínají otevírat vlastní obchody, přičemž se ukazuje potenciál, kdy by se mohli spojit v jednu větší obchodní síť, která by zatopila třeba Kauflandu, Lidlu a dalším řetězcům. Že by to mohlo fungovat opravdu dobře, ukazuje například prodejna Hanácký grunt zemědělského družstva Unčovice.

V té se totiž dveře doslova netrhnou a jezdí sem lidé nejen z okolí, ale i z větší vzdálenosti. Není divu, vždyť vepřovou pečeni s kostí zde seženete za 110 korun kilo, krkovici za 115 Kč a to maso vypadá o poznání lépe než to předražené v supermarketu. Navíc víte, že je opravdu lokální a čerstvé.

Foto: Shutterstock

Obrovský zájem

Mám to sem 20 kilometrů, ale několikrát do měsíce se tady otočím. Zboží je tu naprosto skvělé a navíc levné,” řekla nám paní Klára, která si pochvaluje širokou nabídku masných výrobků, kam patří třeba ovar, prejt paštiky nebo tlačenky, ale také mléčné výrobky od spřízněných zemědělských družstev.

Obchod Hanácký grunt nenabízí pouze vlastní produkci, ale dává příležitost k prodeji také dalším regionálním zemědělcům. Zákazník tak vybírá z široké nabídky a nemusí objíždět jednotlivé zemědělce.

Obrovský zájem, který tento obchod vzbudil nejen u místních, skutečně ukazuje, že je tu prostor pro český obchodní řetězec, který by bral potraviny primárně od tuzemských farmářů. Jak je vidno, ceny mohou být velmi příznivé a kvalita nečekaně vysoká.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
10 měsíců

Je to jenom dobře, ale chtělo by to rozšířit po celé ČR.

Lenka Plechata
Lenka Plechata
10 měsíců

Super otevrete neco taky v Karlovych Varech nebo okolí. Zatim jezdime nakupovat raději di nemecka.

Eliška
Eliška
10 měsíců

Upřímně, proč se čeká, že od českých zemědělců nebude kvalitní zboží? Kdo to zase psal… Nějaký chytrák, co v životě nemluvil se zemědělcem…

Tomáš
Tomáš
10 měsíců

Titulek mi stačil, jako obvykle zde. Katastrofista Vavrenka alias Štěpánková zřejmě není Čech, a já abych o své státní příslušnosti snad už taky začal pochybovat, díky zdejším diotským titulků 😃😃.

Last edited 10 měsíců by Tomáš
Pavel
Pavel
10 měsíců
Reply to  Tomáš

👋👏👍

Jezeďák
Jezeďák
10 měsíců

Agrobaroni z JZD Unčovice si otevřeli obchod a proč ho nenazývají třeba “od nás z agroholdingu” a dodavatelé do tohoto pochybného obchodu jsou další z řad jezeďáků , kteří po převratu okradli o majetek většinu lidí v okolí a dál ničí půdu a životní prostředí. A paní předsedkyně JZD by se měla radši starat o tu novinářku,kterou chtěla přejet autem. Přeji dobrou chuť na agrobaroních potravinách.

Stanislav.
Stanislav.
10 měsíců

Je to dobrý nápad, ale žel jenom ojedinělý. Chtělo by to udělat v ohledu na celou republiku. Ale zase hrozí, že by se to zvrhlo do stejných kolejí, jako u nynějších obchodních řetězců.