Čeští doktoři si zase stěžují, že mají málo peněz. I uklízečka má prý víc

Věčné téma se znovu vrací na výsluní. Čeští zdravotníci, zejména pak doktoři, si znovu postěžovali, jak málo peněz si za svou práci vydělají. Tento problém se řeší opakovaně a v minulosti lékaři dokonce hrozili stávkou. Nakonec se kýženého zvýšení platů dočkali, ale podle všeho to opět nestačí. Spolu s tím, jak se zdražuje, řeší i pracovníci ve zdravotnictví svou finanční situaci.

Jsme podhodnocení, zní unisono

Na sociálních sítích se rozjela diskuze doktorů o tom, zda jsou spokojeni s tím, kolik si vydělají. A ukázalo se, že spokojen je opravdu málokdo.

“No spokojená nejsem. A s dovětkem “je to poslání” ať se jdou bodnout. Ano, je to poslání, ale také práce a za poslání hypotéku nezaplatím, sorry. Mí šéfové na oddělení prostě nechápou, jak můžeme chtít víc. Jsou prostě jiná generace a nechápou, jak strašně jsou lékaři podhodnoceni,” uvedla jedna z diskutujících doktorek.

Další poukazují na to, že jejich ohodnocení se začíná nebezpečně blížit profesím, které jsou považované za nízkopříjmové. “Co na to říct, přepočetla jsem si svou výplatu na hodinu a vychází to asi na 200 Kč. Za to, že křísím děti. Tolik si u nás bere paní na úklid, zahradník za posekání trávy už chce víc,” píše lékařka pracující v porodnici.

Foto: Shutterstock

Hodinovka nestojí za nic

Podle dalších diskutujících zkresluje celou situaci skutečnost, že lékaři dělají velké množství přesčasů. Ve výsledku tak mají poměrně vysokou výplatu, ovšem tu nelze srovnávat s ohodnocením za práci v délce standardních 160 hodin měsíčně.

Na konci měsíce je výplata pěkná, ale hodinovka je děs. Pro lidi, kteří by mohli pracovat, ale jsou závislí na soukromém hlídání je to dost na prd,” uvedla jiná doktorka, která naráží na to, že aby mohla sloužit přesčasy, musí si na ně zajistit také hlídání dětí, které si chůva nechá náležitě zaplatit hodinově.

České doktory zřejmě nepotěší zmínka jejich kolegyně, která se za prací přestěhovala do Německa. Ta podotýká, že tato změna jí poskytla kýženou finanční nezávislost s tím, že ohodnocení je výrazně vyšší než v tuzemsku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
2 let

Já mám na hodinu 150 Kč hrubého i s prémiemi a celý den kmitám. Když jdu na WC , musí mě někdo zastoupit. Neznám nikoho z kolegů, kdo by si mohl dovolit platit chůvu. To by na ní padl celý plat.A to mám ještě super práci. Dělala jsem i podstatně za míň. Kde bere uklízečka 200 Kč/hod. ? To bych brala. Já měla 4 roky zpět na úklidu v supermarketu 70 Kč/ hod.