Dominantní prodejce plynu a elektřiny ve velkých potížích. Přestal nabírat klienty, přestože jde o dodavatele poslední instance

Energetická krize ani zdaleka nekončí, ba právě naopak. Nezdá se, že by ceny elektřiny a plynu měly v blízké době začít klesat, aby se zoufalá situace mohla normalizovat. Ačkoliv se to nezdá, kromě samotných zákazníků, kteří musí platit vysoké ceny energií, tato záležitost dopadá i na samotné dodavatele.

V případě problémů vás vzít musí

Dosud se mělo za to, že problémy mají spíše ti menší poskytovatelé, případně ti, kteří nepodnikali zrovna eticky, což byl případ loni zkrachovalé Bohemia Energy, která pro své zákazníky jednoduše nenakoupila dost energií, i když tito lidé měli zafixované ceny.

Další vlna už ale podle všeho postihuje i dodavatele podstatně větší, dokonce i ty největší. Příkladem budiž společnost Pražská plynárenská, která dominantně působí v regionu Prahy, ale dodává i na další místa. Plyn a elektřinu dodává do přibližně 450 tisíc odběrných míst.

V minulých týdnech však Pražská plynárenská musela sáhnout k výjimečnému opatření. Přestala totiž nabírat nové zákazníky, aby měla dostatek komodit pro ty stávající. Připomeňme, že tato společnost pro oblast Prahy působí jako dodavatel poslední instance. To znamená, že pokud nějaký jiný dodavatel na tomto území zkrachuje, jeho zákazníci automaticky přecházejí pod Pražskou plynárenskou.

Tento vztah bude nadále fungovat, aktuální stopka platí pouze pro nové smlouvy standardní cestou, avšak i to je v případě dodavatele poslední instance něco výjimečného.

Foto: Shutterstock

Snaha o navýšení cen neuspěla

Pražská plynárenská se dostala do velkých problémů v důsledku enormního nárůstu ceny plynu, který teď musí nakupovat i za desetinásobné ceny než ještě loni. Od města Praha už tak dostala dvoumiliardový úvěr a teď muselo být schváleno i ručení města za úvěry firmy ve výši 4 miliard. Jinak by nemohla nakoupit plyn.

Zoufalou situaci Pražské plynárenské dokládá i její jednání, kdy obeslala řadu svých větších klientů se zafixovanými cenami s tím, aby přistoupili na jejich zvýšení. Jde například o město Děčín nebo Ústecký kraj. Firmě se však z pochopitelných důvodů dostalo odmítnutí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments