Čeští důchodci dostanou velké peníze. Stala se chyba, musí se jim vrátit tučné částky

Důchodový systém v České republice prochází poměrně masivní změnou, a to ze všech možných stran. Penzisté jsou pod velkým tlakem, protože se jich to dotýká po finanční stránce. Už teď je více než patrné, jak moc se na důchodech šetří, když v příštím roce dostanou přidáno nevídaně nízkou částku ve výši 360 Kč.

Provedli nehezkou věc

Není tomu přitom tak dávno, kdy se v rámci řádné valorizace navyšovaly důchody o více než tisícovku a potom pak přišly ještě valorizace mimořádné, které penze vystřelily do výšin.

Stát se tak mělo také letos. Na začátku roku se totiž zjistilo, že inflace je tak vysoká, že bude nutné v červnu důchodcům přidat pořádný balík, a to přibližně 1800 Kč. Ty už by jim zůstaly natrvalo a zvýšily by se o ně penze. Odborníci však začali bít doslova na poplach. Taková suma ve státním rozpočtu nebyla ani omylem volná a znamenalo by to další pořádné zadlužení se.

A tak se stát rozhodl, že na důchodce vymyslí tak trochu podraz. Ačkoliv výpočet mimořádné valorizace je automatický a v té době dle zákona plně platný, nakonec byl uměle seškrtán, a to až na 760 korun. Ano, průměrný penzista v této zemi přišel o tisíc korun, o něž mu měl být důchod původně navýšen.

Foto: Shutterstock

Jak si to mohli dovolit?

Ministerstvo práce a sociálních věcí pochopitelně doufalo, že to nikdo nebude příliš řešit, ovšem to bylo spíše přání otcem myšlenky. “Něco tak nehorázného jsem od státu nečekal. Vždyť nám prudce stouply životní náklady a oni si řeknou, že nám nezaplatí to, na co máme nárok? Tak to tedy ne, ještě uvidíme, co všechno budou muset vracet,” říká pan Jaromír z Benešova.

Ten naráží na skutečnost, že celá záležitost skončila u soudu, kde se teď rozhoduje o tom, zda stát mohl tímto způsobem důchodce obrat. Řada expertů se domnívá, že nikoliv, protože šlo o retrospektivní rozhodnutí, které je v tuzemském právním řádu nepřípustné.

Čtěte také: Důchodci zase dostanou přidáno balík. To už není možné, měli by jim to naopak seškrtat

Co by to znamenalo? Jednoduše dodatečné navýšení důchodů o onu tisícovku, která v tom rozdílu chyběla. A navíc by se musely vracet i peníze, které měly být vyplaceny, ale nebyly. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí zřejmě padne až v příštím roce, může se tato ztráta důchodců pořádně nasčítat, a oni pak budou mít nárok na jednorázovou výplatu slušné částky a navíc se jim jakoby v příštím roce navýší důchody ještě podstatně více.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana mala
Jana mala
14 dní

Hlavně že se zaplatily stihačky F, jejichž šrot bude do Česka doručen až za 10 let.

Vladimír Kusyn
Vladimír Kusyn
14 dní

Proč se rozčilovat? Vláda ví, co má udělat, aby udržela ekonomiku v dobrém stavu ! Dostat se do červených čísel, by bylo strašně nebezpečné ! Důchodci to finančně unesou a mladí lidé budou muset mít dvě práce ! Např. : Dopoledne v kanceláři a odpoledne na poli nebo v lese ! Budou fyzicky zdatní a to stát přivítá ! Večer si zajdou na pivo s kamarády ! Doporučuji knihu Ericha von Danikena : ,, Vzpomínky na budoucnost ” ! Ten Švýcar tohle předvídal !

Milena Sušenkova
Milena Sušenkova
14 dní

Když vláda má pořád jen důchodce proč nesahá na renty to by byl větší balík