Čeští důchodci se budou topit v penězích. To snad není pravda, stát je obral nesprávně a bude muset pěkně cálovat

Jeden se nestačí divit, jakými změnami aktuálně prochází celý důchodový systém, ale také přístup k důchodcům jako takovým. Minulých deset let se jednoznačně neslo v jejich prospěch, jelikož neuplynul rok, kdy by nedostali pořádně přidáno. Vše pak vyvrcholilo v posledních letech, kdy třeba loni penze vylétly o nějaké dva tisíce korun, jelikož se vlivem vysoké inflace spustila takzvaná mimořádná valorizace.

Pěkně to srazili

Přesně to samé se přitom mělo odehrát také letos a mnozí penzisté už se těšili na zlatý déšť, který měl přijít v červnu, a to právě ve formě mimořádné valorizace. V lednu bylo totiž už vypočtena i přesná částka, kterou měli důchodci dostat. Ta měla činit těžko uvěřitelných 1780 Kč. Ano, po řádné lednové valorizaci měli senioři dostat ještě tento vydatný příspěvek.

Stát se ale zděsil, protože na něco takového neměl peníze. A tak narychlo spustil akci, která vyvrcholila tím, že se mimořádná valorizace pořádně proškrtala. V průměru penzisté nakonec dostali pouhých 760 Kč, tedy o tisícovku méně, než dostat měli.

Všem vypláceným důchodům se v souladu se zákonem č. 71/2023 Sb. zvyšuje procentní výměra důchodu od červnové splátky 2023. Procentní výměry všech důchodů vzrostou o 2,3 % a o pevnou částku 400 Kč,” uvedla na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení. “Valorizací důchodů v červnu 2023 se starobní důchody zvýší v průměru o 755 Kč a průměrná výše starobního důchodu tak dosáhne 20 216 Kč.

Foto: Shutterstock

Celé to zpackali

Ukázalo se však, že celá věc byla provedena mimořádně nešikovně. Stát si měl být vědom toho, co v lednu nastane a počítat s tím. Mohl tak jednat dopředu a mechanismus mimořádné valorizace pozměnit tak, aby z něj vyšla taková částka, kterou si přál. S tím by těžko mohl někdo něco udělat.

Problém je v tom, že v tomto případě došlo k retrospektivnímu opatření. Výpočet valorizace na základě lednové inflace proběhl a ministerstvo práce a sociálních věcí se jim v takovém případě mělo řídit.

Jenže tak neučinilo, takže to celé skončilo u Ústavního soudu. Ten přitom může rozhodnout, že tento krok byl neplatný. Nejenže by se potom musely důchody patřičně navýšit, ovšem stát by musel penzistům vyplácet i ušlou část již vyplacených důchodů.

Čtěte také: Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

A pokud se rozhodne třeba až někdy v průběhu příštího roku, za celé ty měsíce se to nahromadí. Důchodci by potom klidně mohli dostat i desetitisícové částky na účet.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
24 dní

Co to zase píši za hovadiny?😂😂😂

Zvoník
Zvoník
24 dní

Co si lidé sami zvolili za svoloč do vlády přes ty prodejné a propagované strany, to tam mají. – Todle nebylo ani za Bolševika! Hanba voličům!