Čeští lékaři proti koronaviru úspěšně nasazují lék za pár korun. Premiér Babiš žádá klinickou studii

Honba za lékem proti koronaviru nabízí celou řadu kuriozit. Jednou z těch největších přitom je skutečnost, že na nemoc Covid-19 podle všeho zabírá i padesát let starý lék, jehož balení stojí pár stokorun. Oproti často zmiňovanému remdesiviru je tak k dostání doslova “za babku”.

Lékaři už Isoprinosine používají

Lék Isoprinosine v našich končinách v posledních týdnech zpopularizoval imunolog a epidemiolog Jiří Beran. Ten uvedl, že spolu se synem covid úspěšně překonal poté, co si naordinoval léčbu právě Isoprinosinem. Ten doporučil také své kolegyni, která léčila nakažené důchodce v domově seniorů v Litovli. Zde onemocnělo několik desítek lidí ve velmi pokročilém věku. Po nasazení tohoto léku přitom všichni přežili. To je oproti jiným domovům důchodců, kde byla smrtnost bohužel vysoká, velký rozdíl.

Přestože Isoprinosine není oficiálně registrován jako lék na respirační choroby a tedy ani na koronavirové infekce, někteří lékaři už ho v boji s Covid-19 vzali za svůj a úspěšně ho pacientům předepisují. “Řada lékařů lék využívá a považuje ho za účinný. Proto chceme provést studii, která označí isoprinosine za lék účinný na covid,” řekl Jiří Beran pro lidovky.cz.

Naráží tak na klinickou studii, jejíž přípravy už oznámil premiér Andrej Babiš poté, co se sešel s odborníky ze zdravotnictví, mimo jiné právě Beranem. Do studie by se měly zapojit české nemocnice, například pražská Bulovka nebo fakultní nemocnice v Brně a Ostravě.

Obchodně nezajímavý lék

Za normálních okolností by si v takovém případě udělal klinickou studii výrobce léku. Jenže po této stránce je to s Isoprinosinem složitější. Vzhledem k jeho stáří už na něj nemá žádný z farmaceutických gigantů exkluzivitu a po celém světě ho vyrábí čtyři desítky firem. Z hlediska opravdu zajímavého obchodu je tento lék tedy nezajímavý. A klinická studie stojí značné prostředky, které se nikomu nechce investovat.

Isoprinosine je postaven na bázi léčivé látky inosin pranobex. Ta podporuje tvorbu takzvaných “natural killers” buněk, které dokáží zastavit množení viru v těle. Do napadené buňky se navrtají a vpustí do ní enzym, který ji zničí. Vlastně jde o velmi jednoduchý mechanismus, který však podle Jiřího Berana velmi dobře funguje na řadu virů, a jak se ukazuje, koronavirus mezi ně také patří. “Výrazně zvýšit hladinu NK buněk se daří už 90 minut od podání. Dvojnásobné hodnoty pak dosahují v pátý den podávání,” vysvětlil Jiří Beran.

Rozhodujícím faktorem je čas

Isoprinosine sice funguje rychle, ale podle imunologa je jedním ze základních předpokladů úspěchu to, kdy se pacientovi podá. Mělo by to být pokud možno co nejdříve. “Měl jsem možnost si prohlédnout klienty domova pro seniory v Litovli, kde se virus vyskytl, a projít si jejich záznamy. Ukázalo se tam, že člověk bez příznaků, avšak s pozitivním PCR testem, by měl isoprinosine dostat co nejdříve, nečekat s tím. V opačném případě to totiž často končilo hospitalizací,” řekl Beran.

Ten dodal také to, že by Isoprinosine teoreticky mohl působit i preventivně. Smysl by to dávalo u zdravotníků a ohrožených skupin obyvatelstva, kterým by se mohla dávat nízká dávka léku. V případě mladých a zdravých pacientů je to však bezpředmětné.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Cidrych
1 měsíc

Úmrtnost , Jan Cidrych, 08.09.2020 8:18:17 Daleko větší úmrtnost nemají lidí s covidu ale jsou to rakoviny,nádory,diabet,mozkové příhody a další. Coronavir slouží české vládě k manipulaci s národem a omezování svobody. Injekce proti coronaviru jsou Americké ,které nemají řádné testy a česká země byla vybrána pro vyzkoušení účinků očkování ,které ale není řádně vyzkoušeno,. Proto se také p. Babiš nechce dát očkovat ví moc dobře jak je to s očkováním .Dokonce se u nás buduje závod na výrobu uvedených jedů a jako důkaz je u injekcí poznámka ,že za vedlejší účinky NERUČÍ a neberou zodpovědnost . Očkování je tedy vraždění… Číst vice »

Pepa
Pepa
1 měsíc
Reply to  Jan Cidrych

Pane Cidrich, myslím, že se mýlíte. Bezpečnostní opatření proti šíření Covid19 jsou příjímány téměř všude na světě, rozhodně to tedy není nějaký výmysl české vlády sloužící k omezování lidských svobod. Tam kde opatření podcenili, mají dnes sakra velký problém a počty úmrtí to jasně dokazují (viz Brazílie). Co se týká očkovací látky, máte pravdu, že zatím žádná z nich není řádně otestovaná. To, že se účinky americké vakcíny budou testovat i u nás v Čechách (pokud je to pravda) není podle mě na závadu. Vše bude na dobrovolné bázi, ostatně jako u všech léčiv, které podstupují klinické testy.

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Pepa

Ono je dobrovolné, když si ji necháte pichnout, tak budete omezována? roušky……..

Simona
Simona
1 měsíc
Reply to  Jana

Váš komentář teda absolutně nechápu. Laskavě si přečtěte, co píšete, než to odešlete na web. Píšete jak Tatar. Ano, pan Pepa tím chtěl říct, že dobrovolné studie fungují dnes na různých lécích a je na každém, zda se do studie zapojí či ne. Je to zcela dobrovolné a bezúpplatné (s bezúplatností byl dříve problém, protože někteří kliničtí lékaři omezeného počtu lidí do studie využívali a některým slibovali lepší místo v pořadníku za cenu úplaty). Každý účastník samozřejmě musí podepsat souhlas s případnými riziky a je s riziky předem obeznámen, než do studie vstoupí. Takže je zcela na jeho svobodném rozhodnutí,… Číst vice »

Péťa
Péťa
1 měsíc
Reply to  Jan Cidrych

Pane cydrich,asi máte dost,fakt dobrý hnůj, chtělo by to jak píše Michal

Marta
Marta
1 měsíc

Bylo by krásné a potřebné, kdyby zase mohli léčit ti kdo k mají titul MUDr. a nééé politici a média.

Ficus
1 měsíc

No tak žeňme virusa svinským krokem odkud přišel!

Jiří Ritter
Jiří Ritter
1 měsíc

Já zase žádám, aby šel už konečně Babiš s Prymulou -a dalšími experty- do háje! A čím dříve to bude, tím lépe (s ním by mohli odtáhnout k šípku i samozvaní experti z ODS, ČSSD, KDU, STAN, TOP, KSČM, SPD a také od Pirátů, Zeman, Drahoš, Klaus, Fišer,…).Bez toho je to jedna nevolitelná banda zaprodanců, která jen tuto zemi -za tiché tolerance nerozumných voličů- dovedla tam, kde by nikdo normální nechtěl být…!

Last edited 1 měsíc by Jiří Ritter
Pedro111
Pedro111
1 měsíc
Reply to  Jiří Ritter

Ty budeš asi velkej blb

Eva
Eva
1 měsíc

Klinickou studii, když je to zavedený, roky používaný lék bez vedlejších účinků, který se osvědčil i proti covidu???? Čípak kůň … pardon, dosazený odborník …. je Prymula? Vidím v tom jeden jediný důvod. Zakázat rychle jeho používání, protahovat studii donekonečna, vymýšlet překážky a zdržovat, aby měl jeden nejmenovaný zloděj a podvodník, který si přivlastňuje zásluhy jiných a zaklekává … pardon, “zachraňuje” úspěšné, kteří (a že jich už bylo) jen čirou náhodou po jeho “pomoci” zkrachovali, aby tento parazit měl čas “vynaleznout” svůj vlastní lék, jen čirou náhodou stejného složení a pak ho prodávat za desetinásobky skutečné ceny. Chemička bude mít… Číst vice »

Pepa
Pepa
1 měsíc
Reply to  Eva

A co třeba klinickou studii, která prokáže, že lék skutečně proti Covid-19 funguje? 🙂 Vzorek několika důchodců, jednoho lékaře a jeho syna není opravdu reprezentativní…

Jiří Kocour
Jiří Kocour
1 měsíc

Dobře vydělat se dá na nemocných pokud možno dlohodobě tak přemýšlí výrobci léků a když se lidé nechtějí očkovat musí se vyvolat strach

ken
ken
1 měsíc

No je to v prdeli když to nevyrábí jen jediná země kupříkladu taková USA a nemá na to monopol.Jo jejich Remdesivir je jen natankovaný mix vitamínů s důležitých minerálů.Teď když je přes 40 výrobců není jen tak snadné a lehké aby vyšponovali cenu tohoto léku jako například je u nás natažený telefonování a sms a hlavně data přes mobilní sítě!!!

Pepa
Pepa
1 měsíc
Reply to  ken

Zjistěte si více a nemaťte lidi, remdesivir skutečně neobsahuje žádné vitamíny ani důležité minerály. Díky

Jiří
Jiří
1 měsíc

A co klinické studie vakcíny ohlašované Prymulou? Jsou nějaké řádně dokončené?

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Jiří

Ty budou na povine na dobrovolnících v ČR

Václav
Václav
1 měsíc

Hlavně aby toho léku bylo dost pro všechny. I kdyby byl levný tak v tom množství lidí na světě co covid maj se jeho prodej musí vyplatit.

Pepa
Pepa
1 měsíc
Reply to  Václav

Před tím než bych produkoval lék ve velkém množství, raději bych investoval čas a energii a prokázal, že je tento lék proti Covid-19 skutečně přínosem..

Last edited 1 měsíc by Pepa
jan
jan
1 měsíc

Obchodně nezajímavý lék? Nemějte strach!l Kapitalističtí lumpové z něho udělají zajímavý, přes noc!

Petr
Petr
1 měsíc
Reply to  jan

A proč, zrovna kapitalističtí a ne bolševičtí ??!!Ty,rozumbrado !!