ČEZ brutálně zdražil elektřinu a plyn. Jeho manažeři se smějí, neuvěříte, jaké sami sobě dali odměny

Zdá se, jakoby byla polostátní společnost ČEZ zcela odříznutá od reality. Jediné, co v posledních měsících dokáže dělat, je neustálé navyšování cen elektřiny a plynu pro své zákazníky. Zdá se, že jejímu vedení vůbec nedochází, že lidé už na to nemají peníze a mohou se dostat do existenčních problémů.

Když se opravdu daří

Naposledy se tak stalo před pár týdny, kdy ČEZ jako první z velkých dodavatelů znovu razantně zvedl ceny elektřiny a plynu, a to až o 80 %. Například vytápění rodinného domku se tak prodražilo z loňských 40 tisíc až na současných 140 tisíc korun. To je sto tisíc korun ročně rozdíl. Tedy peníze, které většina lidí nemá.

Navýšení cen energií by z hlediska ČEZ zřejmě bylo nevyhnutelné tehdy, kdyby se firmě dramaticky zdražovaly vstupy, a ona prodělávala. To se ale neděje. Realitou je naprostý opak. Navyšování cen přináší ČEZu vyšší a vyšší zisky. Dokonce zcela rekordní.

Když navíc vyšla najevo informace, že sedmičlenné představenstvo společnosti si za “dobrou práci” schválilo odměny ve výši 135 milionů korun, mnozí už nevydrželi a vyjádřili se na jeho adresu značně nelichotivě.

Foto: Shutterstock

Mizivá pomoc

Jsou to totiž peníze obyčejných lidí, které si tady vyplácí vrchnost dosazená státem. Právě on je navíc dominantním vlastníkem firmy a má na ni značné páky, které nicméně nevyužívá. Vymlouvá se na to, že nějaká ta procenta firmy drží také soukromí majitelé a vzhledem k nim musí představenstvo neustále maximalizovat zisk.

Nějakou dobu to vypadalo, že stát alespoň využije tučnou dividendu z ČEZu, aby lidem vysoké účty za energie pomohl platit. Nakonec se ukázalo, že z cen, které vzrostly několikanásobně, jim chce pokrýt jen 15 až 20 %, a to navíc ještě jen na část spotřeby.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Tesař
Michal Tesař
9 měsíců

Dobrý den, také přispějí svou troškou do mlýna.Se všemi příspěvky naprosto souhlasím a mají jedno společné.To co se děje poslední dobou v naší společnosti již překračuje všechny meze.Veškeré vzorce ekonomických, a sociálních hodnot berou za své.Neschopná vláda amatérů,která se není schopna postavit za lidi ,hájící nepokrytě své zájmy.Právě lidé je volili a vládní garnitura patrně zapomněla na své poslání,že je tu pro lidi,ne lidi pro ně.Informace o ČEZU je jen špička ledovce.Nenechme je smát se nám do očí!!!e načase s tím skoncivat a nenechat vládu dělat si co chce a ještě špatně.Chtělo by to listopad 89,jak uvedl jeden z příspěvků.Český… Číst vice »

Jeliman62
Jeliman62
8 měsíců
Reply to  Michal Tesař

Český národe, trochu přemýšlej a počítej! Kolik jste si koupil kw z průměrné mzdy před 20-ti roky a kolik dnes?

Michala
Michala
9 měsíců

Naštěstí od nich odcházím.

Tomáš
Tomáš
9 měsíců

ČEZ za zdražování nemůže, energie byly dlouhodobě podhodnoceny a teď rostou po celém světě. Např. v roce 2001 byla průměrná mzda 14378kc a cena u nejběžnějšího tarifu D02 cca 3,24kč/kWh. V roce 2022 je mzda 40135kč, ale cena jen 4,52kč/kWh. Takže zatím co mzdy rostly o cca 280%, tak cena el. jen o 40%. Kdyby cena měla reflektovat růst mezd, tak by 1kW měla stát cca. 12,30kč. Pokud umíte dlouhodobě vyrábět el. levněji než ČEZ a jste ochotni riskovat svůj kapitál (cena el. zase může klesnout), tak Vám nikdo nebrání el. dodávat do sítě. Ale když ono je jednodušší kňourat… Číst vice »

Petr
Petr
9 měsíců
Reply to  Tomáš

Zisk by měl být přiměřený jinak je to zlodějna, ve finančním sektoru se tomu říká lichva. V každém případě se jedná o poškozování podnikatelů a občanů této země.

Jeliman62
Jeliman62
8 měsíců
Reply to  Petr

Jenže poptávka je vyšší než nabídka. Němec vypíná jádro, Rusák omezuje plyn a vlády rozházely mezi lidi hromadu nových peněz. Pokud se Vám zdá cena za elektřinu vysoká, tak ji vyrobte levněji. A regulovat cenu čehokoliv je cesta do pekel, nebo do ČSSR. ad lichva) V tržní ekonomice se tento termín používá při zneužití něčí tísně, nebo neznalosti, například když někdo prodává při povodních chleba za 500, nebo když si bere člověk půjčku na splacení půjčky za jakoukoliv cenu. Toto ale není tento případ, zde jen hodně peněz nahání málo zboží. Realně si za svoji mzdu stále koupíte víc elektřiny,… Číst vice »

Petr Xaver
Petr Xaver
9 měsíců

Dobře štvavý článek obsahující zjevné chyby. 80% ze 40 tisíc je 32 tisíc. 40+32 = 72, tedy nikoliv 140 jak je uvedeno v článku.

Jiri
Jiri
9 měsíců

Nezapomeňte tu svološ na podzim opět volit,jedině voleb se politici bojí,kecama na webu ničeho nezískáme lidi.

Martin
Martin
9 měsíců

Šmejdi !!!!!!

Maki91
Maki91
9 měsíců

Všichni jste chtěli pana Fialu a spolek ODS..tadá, tady ho máte, teď nechápu, proč si stěžujeme.??

Marek
Marek
9 měsíců

Neuvěřitelné jak si s námi vedení státu utírá zadek…. a neskutečné co si necháme všichni líbit….

Jaroslav Veverka
Jaroslav Veverka
9 měsíců
Reply to  Marek

Není na čase se ozvat a vyjít do ulic jako v 89? Tyto parazity přece nebudeme krmit.

Marek
Marek
9 měsíců

Je třeba vyjít do ulic a nenechat si vše líbit. Měli by si uvědomit že oni jsou voleni lidmi a mají pracovat pro lidi. A jak se říká na každého jednou dojde.

Milan
Milan
9 měsíců

Svatá pravda