Obchodníci totálně napálili ceny. Češi udělali velkou chybu

Kdo by snad očekával, že v důsledku vyšších cen prakticky veškerého dostupného zboží klesne poptávka po nich, byl by na velkém omylu. Dosud se nic takového nepotvrdilo. Nejnovější maloobchodní tržby za duben přitom vykázaly znovu růst.

Velké množství peněz dělá své

Rostly prodeje ve všech sortimentních kategoriích, jak informoval statistický úřad. Ve větší míře se přitom navýšily prodeje v segmentu nepotravinářského zboží. Nejlépe na tom byli prodejci obuvi, ale také prodejci sportovního a rekreačního zboží.

Ukazuje se, že lidé mají stále hodně peněz. To ostatně potvrzuje slova ekonomů o tom, že před touto inflační krizí bylo v ekonomice rekordní množství peněz. Nějakou dobu přitom potrvá, než se podaří znovu vypumpovat, a to právě prostřednictvím zdražujícího se zboží.

I sami obchodníci jsou podle svých slov překvapení, protože už by očekávali určitý útlum poptávky. Ten však stále nepřichází, což jim otevírá dveře k dalšímu velkému zdražování, které už se chystá. Zvýší se ceny úplně všeho, od potravin přes oblečení až po služby.

Foto: Shutterstock

Ještě stále se jede na plný plyn

Zcela jistě však existuje určitá hranice, za kterou už lidé své nákupy skutečně omezí. Té nicméně zatím nebylo dosaženo, jakkoliv už se jednotlivci dostávají do problémů. Jde však spíše o zástupce nízkopříjmových skupin, kteří ani dříve nijak zvlášť nerozhazovali. Teď stejně musí vydat veškeré své prostředky za zboží a služby, jen už jim nic nezbude, ba právě naopak, ještě jim něco schází.

Současná situace tak ze všeho nejvíce připomíná onen pověstný “poslední mejdan”. Ekonomika ještě zdánlivě šlape na plné obrátky, avšak na obzoru už jsou velké mraky, kterým zřejmě nebude možné se vyhnout.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eliška
Eliška
1 rok

Takže máme přestat nakupovat a padnout hlady?! Nebo se jít napást někam na louku a vrátit se ke kořínkům? Jídlo se bude nakupovat pořád, jen si budeme muset některé věci odpustit.

Ivona
Ivona
1 rok

No, já tedy na plný plyn nejedu už od začátku roku. Je pravda, že lidé kvůli covidu měli některé nákupy odložené, třeba bity nebo oblečení a také pračky, lednice, atd.atd. Takové věci radši kupuji osobně.😉

Jiri
Jiri
1 rok

Neskutečné,a lidem s malím přijmem ostanou oči pro pláč,kapitalismus po česku,a vlada se stara o ukrajinské lidi.

Josef
Josef
1 rok

Když dávali UK třeba i nejdražší boty jen na to že ukázali Ukrajinský pas. A zaplatíme to my normální lidi. Uvidíme jak to bude až už budou zpět.

Lukáš
Lukáš
1 rok

By mě zajímalo kdo utrácí místo mě 🤔

Jana
Jana
1 rok

No ať jim to v těch krámevch shnije,to tedy nevím kdo to kupuje🙈🙈zdražování se ,dřív jak to bylo nutný aby si zas markety a jejich panivelkomozni namastiy kapsy