ČEZ znovu brutálně zdražil elektřinu a plyn. Lidé nemají na zaplacení, ale manažeři jsou vysmátí, dostanou balík

Na českém trhu s elektřinou a plynem dochází k těžko uvěřitelným situacím. Na jedné straně jsou domácnosti, které v důsledku rostoucích cen klesají stále více na dno, na straně druhé potom firmy a manažeři, kteří tyto ceny šponují a sami počítají rekordní zisky, respektive odměny.

Nové ceníky už každý měsíc

Symbolem tohoto počínání je přitom polostátní gigant ČEZ, u kterého je o to smutnější, že ho všichni Češi vlastně zprostředkovaně ze sedmdesáti procent. A on jim přesto v tomto měsíci znovu navýšil ceny energií, a to potom, co je v předchozím měsíci již vyšponoval na neuvěřitelné úrovně. Zdá se, že když mu zdražení projde, zkusí další a tak stále dokola.

Nutno dodat, že ČEZ v tom nebyl sám. Nové, a velmi brutálně navýšené ceníky ukázala třeba i Pražská energetika, kde zdražení oproti loňskému roku činí již 450 %. Polostátní gigant je na tom velmi podobně a nedá se říct, že by zákazníky nějak šetřil.

Firma se navíc při zveřejňování nových cen snaží mlžit, když tvrdí, že pro stávající zákazníky se nic nemění. To je ale pravda jen částečně. Jakmile vám skončí fixace, budete muset přejít na vyšší průběžné ceny, případně uzavřít fixaci na několik let dopředu za ceny doslova horentní.

Foto: Shutterstock

Vedení slaví

V takové chvíli je přitom naprosto neuvěřitelné, že vedení ČEZu si rozdává rekordní odměny ve výši 135 milionů korun. V tom přitom ještě nejsou započteny milionové opce, na které má management nárok z minulosti. Například šéf firmy jen v červnu prodal akcie firmy, které získal jako odměnu, za 24 milionů korun. Na odměnách za loňský rok pak kasíroval 35 milionů. Nutno dodat, že k tomu má ještě vysoký manažerský plat.

Proč ale vedení polostátní firmy dostává takto obrovské částky? Čím se na rekordních ziscích firmy zasloužilo? Nemělo by být jeho prioritou spíše to, aby ceny drželo na takových úrovních, aby pro občany, kteří jsou zprostředkovaně akcionáři firmy, nebyly likvidační?

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
John
John
1 rok

ČEZ přeci nedělá nic špatně, zkrátka za nějakou cenu elektřinu vyrobí a za tržní cenu prodá. Nemůže přeci prodávat pod cenou, a zisk jde navíc z drtivé většiny do rukou státu, ten by pak samozřejmě mohl že zisku z dividend pomáhat občanům, to že tak nedělá ale není problém přeci ČEZu.
Manažeři jen dělají svou práci, pro stát generují zisk, to že se ale vláda nechce dělit a pomáhat, přeci nemůžete dávat za vinu ČEZu 🤦‍♂️

Milan
Milan
1 rok
Reply to  John

Ty jsi taky pěkný blbec viď Ty máš asi taky Ty miliony ne

Zuzana
Zuzana
1 rok

A proč to je?Protože si to necháme líbit?A jak dlouho ještě?Fiala a jeho darmožrouti!!!!