ČEZ zveřejnil nový ceník elektřiny a plynu. Lidé jsou zděšeni. Končíme, tohle už neutáhneme

Mysleli jste si, že s cenami energií to už horší být nemůže? Inu, bohužel může. Z dnešního pohledu se to, co bylo loni na podzim popisováno jako energetická krize, jeví jako slabý odvar. Mnozí přitom považovali jedince, kteří si tehdy zafixovali vysoké ceny energií na několik let dopředu, za nepříliš moudré. Dnes se takový krok jeví jako zcela prozíravý.

Pořádný nárůst cen

Ceny elektřiny a plynu pro zákazníky totiž i nadále letí nahoru. Dodavatelé každou chvíli zveřejňují nové ceníky, které jsou vždy výrazně vyšší než ty předchozí. A nezdá se, že by to mělo mít nějaký konec.

Naposledy se s výrazně vyššími cenami energií vytasil polostátní gigant ČEZ. Pokud si dnes budete chtít zafixovat cenu elektřiny na jeden rok, zaplatíte 11,22 korun za kilowatthodinu. Takto napsáno se to jeví jako nicneříkající číslo. Srovnání s loňským podzimem je ale vševypovídající: je to dvojnásobek. Ještě výrazně více pak elektřina zdraží těm, kdo jí využívají k topení. Tam jde o nárůst téměř 70 %. Firma výrazně zdražuje také plyn

Platí přitom, že tyto ceny jsou pro nové zákazníky, případně pro ty, kterým končí fixace. Podle společnosti ČEZ je mezi jejími klienty takových pětina. Poměrně velké množství lidí tak bude muset přejít na výrazně vyšší ceny. Zdražení se týká také zákazníků, kteří fixaci nemají a odebírají energie za tržní ceny.

Foto: Shutterstock

Není kam přejít

Konkurence už v tomto odvětví přitom v podstatě přestala fungovat. Dodavatelé se o zákazníky vůbec nepřetahují a těm novým nabízejí obvykle mnohem vyšší ceny než těm stávajícím, kteří se alespoň v některých případech mohou dostat na výhodnější nabídku. Ačkoliv aktuálně jiné firmy nabízejí ceníky o něco nižší, dá se očekávat, že je brzy zvednou a budou lídra trhu následovat.

Lidé už jsou každopádně zoufalí. “Tohle už snad ani nemohou myslet vážně. Platíme za plyn a elektřinu násobky toho, na co jsme byli zvyklí. A pořád se zdražuje. Přemýšlím, že to zabalím. Nebudu prostě platit nic, ať mě odpojí,” říká smutně paní Hana.

Tohle je vážně konec. Myslel jsem si, že se to letos uklidní a ceny půjdou zase dolů. Už ty stávající nedokážu moc utáhnout, ale až mi na podzim skončí fixace, zřejmě jsem bez elektřiny,” přemýšlí nahlas pan Milan.

Situace tedy není moc dobrá. Jak jste na tom vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ales
Ales
1 rok

Volal jsem na ČEZ a paní mě řekla, že se ceníky nezměnily. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Proč tady lžete???

Vlapu
Vlapu
2 let

Nenechte se vyprovokovat.Je to provokace.

Jana
Jana
2 let

Aspoň vidíte co jsme si zvolili do vlády za odborníky,a nebude trvat dlouho a jsme v jeskynich