Chcete pít opravdu čistou vodu? Takto se zbavíte látek, které vám škodí

Kvalita vody se mění v závislosti na území, avšak existují látky, které našemu tělu škodí, a přijímá je ve vodě z kohoutku každý z nás. Zatímco biologické kontaminanty se čističky snaží řešit, chemické kontaminanty přibývají, a časem se na zdraví mohou projevit také. Právě kvůli snaze vodu dezinfikovat přibývá v jejím obsahu chlór, fluoridy, pesticidy a další odpadové látky. Právě proto byla vynalezena řešení, která kapalinu před požitím vyčistí a vy se tak můžete těšit z průzračné vody.

Převařování

Začněme od nejlevnější metody, kterou je právě zmíněné převařování. Pokud dáte vodu do nádoby, přivedete ji k varu a vytrváte v tomto procesu po dobu deseti minut, přebytečné látky jako chlór jsou z vody z velké části odstraněny. Poté už stačí jen nechat vodu vychladnout a je připravena.

Filtrační konvice by neměla v lednici chybět

Nádoba, která nezabírá velký prostor a je možné ji šikovně umístit do dveří lednice, udělá svému uživateli obrovskou službu. Nemusíte se každodenně trápit s převařováním pitné vody. Bohatě postačí, pokud do konvice umístíte vyjímatelný filtr, skrze který prolijete kohoutkovou vodu. Každou chvíli tak bude v lednici připravena svěží studená voda obohacena skrze kapsli o minerály a vyčištěna od přebytečných látek. Filtr vás přijde na pár stovek korun a svou službu udělá až na několik týdnů.

Filtr přímo na kohoutek

Umístění filtru přímo ke zdroji vody je z dlouhodobého hlediska nejlepší variantou, avšak také finančně nejnáročnější. Jedná se o nenápadný nástavec, který je možné zakoupit v různých provedeních a barvách. Toto zařízení se připevní na kohoutek a žádná další práce už vás nečeká. Voda bude protékat skrze něj a do nádoby už půjde bez chemikálií.

Pokud se chcete v nezávadné a čisté vodě i koupat, z důvodu různých kožních problémů, lze připevnit filtr i do vany a k ostatním umyvadlům. Budete tak mít jistotu, že celým domem či bytem protéká pouze čistá voda.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jindřich
Jindřich
2 let

Ten pisatel toho článku naprosto nerozumí problematice vody! Takže jen okrajově, jelikož jinak je to poměrně rozsáhlá záležitost. Převařením vody se sice odstraní těkavé látky ve vodě, jako je volný chlór, ale musíme si uvědomit, že převařením odchází z hladiny vodní pára, což je vlastně destilovaná voda a soli, které ve vodě zůstávají se zahušťují. Při překročení saturačního indexu, který má každá voda specifický se vytváří ten známý vodní kámen. je top důsledek zahuštění vody, kdy již voda neudrží tyto látky v rozpuštěném stavu. Koncentrace zahuštěných látek tedy převařením stoupá, a to se týká i nebezpečných látek, jako je olovo,… Číst vice »

Jirka_26
Jirka_26
2 let
Reply to  Jindřich

Asi tak – nějak o tom kadmiu a olovu ve vodě silně pochybuji, takovou vodu by žádná vodohospodářská společnost nemohla prodávat. Mám zkušenost, že i ve starých domech s olověnými trubkami žádné olovo ve vodě nenaměříte, protože za ty roky je vnitřek trubek pokryt vrstvou sanytru, které olovo od protékající vody izoluje. Pokud vím, tak něco ohledně těžkých kovů naměříte ráno hned po otočením kohoutkem tam, kde mají nové plastové potrubí, ale nějaké čínské vodovodní baterie, které nemají kvalitní materiál a pomalu se z něj něco uvolňuje. Ovšem záleží také na pH vody, kde je neutrální nebo trochu zásaditá, problém… Číst vice »

Markét
Markét
2 let

Používáme s dcerou značku Brita a voda ztrácí železitou chuť. BTW konvice měla sicee levné filtry, ale neudělala svou práci.

Well
Well
2 let

Lidi neblbněte!!! Voda, která vám teče z kohoutku je zdravotně nezávadná, není proč ji filtrovat, převářet a dělat s ní kdo ví co. To je jen reklama těch, co potřebují prodat nepotřebné krámy typu filtračních konviček. Filtr na trubku jen v opravdu nejnutnějším případě, když máte studnu jako jediný zdroj vody a nevyhovuje některý z chemických ukazatelů (typicky dusičnany). Pak to ale znamená pravidelnou výměnu filtrační náplně. Jinak si nic nepořizujte. Na filtrech se totiž velice ochotně usazují mikroorganismy, včetně bakterií a usilovně se tam množí. Po čase vytvoří biofilm a začnou se uvolňovat do proudu vody. Výsledek filtrace je… Číst vice »

Jindřich
Jindřich
2 let
Reply to  Well

Souhlasím s Vámi. Problematická tvrdá voda pak jen způsobuje zanášení perlátorů, výměníků v kotlích, bojlery, WC apod. Proto já doporučuji vodu většinou upravit na změkčovacím filtru a do kuchyně přivést samostatnou větev, kde bude voda buď namíchána v potřebném poměru s vodou upravenou, nebo používat v kuchyni na pití a vaření zcela neupravenou vodu ! Ty magnety, co různí prodejci prodávají fungují tak v 10% případů!!! Na dusičnan je možné instalovat také speciální filtr s náplní, která se dle výpočtu regeneruje solankou a pak se vše vypláchne na kanál. Tím je zajištěno i to, že v tomto filtru se neusazuje… Číst vice »

Jirka_26
Jirka_26
2 let
Reply to  Well

Filtrační náplň aktivního uhlí bývá sycena stříbrem, které je tzv. bakteriostatické, tedy zabraňuje množení bakterií. A navíc má předepsanou životnost jak na množství upravené vody, tak na dobu používání. Tudíž při dodržování předpisu výrobce nehrozí žádná zvýšená kontaminace čehokoli. Filtr na dusičnany je zařízení tzv. věčné, jelikož se jedná o iontovou výměnu dusíkatých sloučenin v anexové pryskyřici, která obsahuje ionty chlóru. Po nasycení pryskyřice se opět pomocí solného roztoku regeneruje a tak stále dokola, tedy se cosi zvané bakterie nemůže namnožit, jelikož a tudíž a protože je chlór zničí. U domácích úpraven má být za tímto fitrem ještě filtr s… Číst vice »

xena
xena
2 let

Ježkovi voči, co za retarda zase psalo tento článek – evidentně někdo kdo o tématu neví vůbec NIC !!! Za prvé – převařování není nejlevnější metoda! pokud byste si měla všchnu vodu ke konzumaci převařovat, vyšlo by to mnohem dráž než třba filtr do konvice. Za další je to nepraktické, protože musíte vodu dělat včas, aby stihla schládnout, a mít jí vždy dostatek. Za další kromě chloru převařením z vody nic neodstraníte – i po převaření ve vodě zlstanou všechny těžké kovy, hormony a zbytky léčiv, pesticidy, částčky hlíny a bahna, zbytky rzi z potrubí atd! Filtrovací konvice nebo nádstavec… Číst vice »

Rosta
Rosta
2 let
Reply to  xena

Spát o něčem jiném jo?

Jana
Jana
2 let
Reply to  xena

Mně se osvědčuje hygienickou stanicí zkontrolovaná pramenitá voda. Je i kolem Prahy. V Praze třeba v Lysolajích, snad i pod Vyšehradem. Nebo šungit. Mám i speciální krystaly, ale obdržel jsem je z Německa, nevím, jak je sehnat, jak se jmenují.

Jindřich
Jindřich
2 let
Reply to  xena

Souhlasím s Vámi, jen bych rozporoval tu investici do reversní osmózy. Musíte ji kupovat tam, kde je cena rozumná. Znám případy, kdy ji prodávají různí vykukové za 20 a více tisíc. Já ji mám za méně než polovinu. Ale také je nutné říct, že když dojde k odstranění 95% až 99,8% solí z vody, tak musíte vědět. že tato voda má velmi nízkou elektrickou vodivost a je tedy silně agresivní, jelikož do sebe nasává mnoho solí ze svého okolí, aby se dostala opět do rovnovážného stavu. Není možné tedy pít jen tuto vodu, ale je nutné doplňovat minerály do našeho… Číst vice »

Jirka_26
Jirka_26
2 let
Reply to  Jindřich

Jindřichu, kde si tam osmózovaná voda bere vápník a hořčík? I u těch za polovinu peněz je patrona s těmito minerály, kterými voda protéká a opět do sebe dostává nutnou tvrdost. Žádných minerálek netřeba, stačí pestrá skladba potravin.

Jirka_26
Jirka_26
2 let
Reply to  xena

Také toho o vodě a její čistotě ve vodovodu moc nevíte. Jak se tam dostává hlína a bahno? Poučte mě, dělám 20 let v oboru…
Reverzní osmóza – zase kecáte nesmysly, koupila jste si šmejd za malé peníze, ale ta správná RO je doplněná systémem na obnovu tvrdosti vody, tedy prochází přes kolonu s minerály, které do vody patří a příslušně se v ní rozpustí. Takže správná reverzní osmóza je taková, která zbaví vodu jen skutečně závadných látek a ty správné v ní ponechá.

karlík
karlík
2 let
Reply to  Jirka_26

Jirka 26-jak se tam dostane hlína bláto…tak třeba u nás se stalo a to několikrát po sobě že loni a předloni napouštěli ze řádu bazény a nechtěli čekat a napouštět pomalu tak to nějak obešli a napouštěli jinak a rychle…no a nevím jaký je pro to termín prostě tím zrychleným průtokem strhli ten humus co je v potrubí a voda z kohoutků pak tekla hnědá-takže to tam je…a dále nemusím být odborník-jak někde praskne voda a pak se to spravuje..kam si myslíte že se dostane to blátíčko ve které deptají ti opraváří-myslite si že to snad po ukončení opravy ty… Číst vice »

Alfa
Alfa
2 let

Prosila bych zveřejnění provedených testů vody před filtrací a po filtraci z akreditované laboratoře.