Cholera – příznaky a léčba. Kde a kdy hrozí nejvíce?

Cholera je vysoce infekční průjmové onemocnění, které trápí lidstvo dlouhodobě. Hlavním zdrojem nákazy je vždy pouze člověk. Ten může být buď nemocný, nebo v podobě pozitivního rekonvalescenta, ale i v podobě nositele bez nějakých viditelných příznaků. Právě proto je dost nebezpečná a často končí i smrtí.

Kde se cholera vyskytuje

Cholera je akutní infekční průjmové onemocnění. V současné době se vyskytuje už jen v některých rozvojových zemích, zejména v jihovýchodní Asii a Africe, na Středním východě, v Jižní Americe a také v zemích bývalého Sovětského svazu. Cholera se šíří velmi rychle, zejména v oblastech, kde je nízká úroveň hygienických standardů a nefunguje tam dostatečná kontrola i úprava vody.

Největší zdroje nákazy

Největším zdrojem nákazy je výhradně člověk, který je infikovaný, ale klidně se u něj nevyskytly viditelné příznaky. Původcem nákazy je bakterie s názvem Vibrio cholerae. Ta se dostává přes kontaminovanou vodu nebo potravu do trávicího traktu. Každým rokem na světě onemocní touto zákeřnou chorobou několik milionů osob.

Hlavní příznaky nemoci a léčba

Inkubační doba je extrémně krátká a může být dokonce kratší než 1 den. Obvykle jde o 2 až 5 dní. Onemocnění mívá různý průběh. Někdy proběhne jen s mírnými příznaky, často ale začne náhle, bez jakýchkoliv varovných příznaků, horeček či bolesti.

  • časté, řídké průjmy, kdy stolice odchází z těla samovolně a bez stop krve
  • velmi krátce po začátku průjmů dochází také k úpornému zvracení
  • během pár hodin se organismus dehydratuje a tělo ztratí velké množství vody i minerálů
  • úbytek tělesné hmotnosti může být až 10 %
  • extrémní dehydrataci provází neuhasitelná žízeň
  • svalové křeče
  • pokles krevního tlaku
  • selhání ledvin
  • bez adekvátní dávky pro náhradu vody a solí vede tento stav až ke smrti za plného vědomí

Ordinuje se antibiotická léčba, která zmírní infekčnost pacienta. Pro léčbu je zcela klíčová rychlá rehydratace s doplněním tekutin a minerálů.

Ochrana a prevence před cholerou

Základní prevencí je striktní dodržování hygienických návyků, zejména ve výše uvedených inkriminovaných oblastech. Je třeba se zcela vyvarovat kontaminované vodě, kam spadá i led v nápojích, ale kontaminovaným potravinám. Zaměřte se na balenou vodu. Je třeba se neustále důkladně mýt a dezinfikovat si ruce. Proti choleře také existuje účinné očkování, které se podává ve dvou dávkách v podobě nápoje. Ochrání vás až po dobu dvou let.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.