Chorvati si stěžují na Čechy. Už si sem zase vozí ty svoje řízky a nic nekoupí

Jak už to tak vypadá, do hry se vrací dávný spor mezi Čechy a Chorvaty. Ten má přitom potenciál narušit tradiční dovolenkovou idylku, kterou si občané tuzemska na jadranském pobřeží užívají.

Opět nazrála doba řízků

Na jedné straně sice Češi patří pro Chorvaty mezi důležité skupiny turistů, protože tam každý rok míří ve statisícových počtech, přičemž obliba se nijak zvlášť nemění, na druhé straně se však lidem v Chorvatsku příliš nelíbí, že zdejším službám nenechávají příliš vydělat.

Šlo o velký problém už před lety, kdy si Češi na dovolenou brali ve velkém vlastní potraviny a od místních prakticky nic nekupovali. Na to si tehdy Chorvaté hodně stěžovali.

Potom se vše uklidnilo. Životní úroveň v Česku rychle rostla a lidé měli najednou v rukách mnohem více peněz. V Chorvatsku se přitom dlouho ceny držely docela nízko, a tak si tuzemský turista užíval příjemného pocitu, že si toho může u moře dopřát více.

To se ale změnilo. Ceny v Chorvatsku v uplynulých několika letech doslova vystřelily vzhůru. Dnes je tam prakticky vše dražší než u nás, což platí zejména pro restaurace.

Zatímco ubytování člověk může jen obtížně obejít, a pokud se chce dostat k moři, zaplatit ho nějakým způsobem musí, v případě stravy jsou možnosti přeci jen pestřejší. A jak se zdá, Češi se vrací k zažitému konceptu, kdy si do Chorvatska vozí prakticky veškeré jídlo a na místě si koupí jen to nejnutnější.

Foto: Shutterstock

Čech není velkým přínosem

V minulých letech jsme si v Chorvatsku dopřávali a chodili do restaurací, ale loni už to bylo opravdu hodně drahé. Letos navíc zdražilo ubytování, a tak jsme se rozhodli, že si jídlo přivezeme vlastní. V apartmánu si ho pak můžeme připravit,” uvedla paní Veronika, která do Chorvatska tradičně vyráží s manželem a dvěma dětmi.

Místní podnikatelé pro to příliš pochopení nemají. Kapacity země jsou pochopitelně omezené a oni chtějí z každého turisty získat co možná nejvíc. Pokud tak ubytování zaberou Češi, kteří už zde nic moc dalšího nevydají, znamená to, že na toto místo nepřijedou třeba Němci, kteří vlastní jídlo vůbec neřeší a do restaurace jdou klidně dvakrát denně.

Ve městě je ubytováno opravdu hodně Čechů, ale k nám do restaurace zas tak moc nechodí. Sem tam někdo přijde, ale hlavně tu máme Němce a Rakušany. Potřebovali bychom, aby k nám jezdili spíše oni. Dávají totiž místním vydělat,” řekl pro AAzdravi.cz restauratér Branko z chorvatské Omiše.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David750512
David750512
1 měsíc

Ať nejsou nenazrani a nebudou tam Češi vozit řízky .

Zdeněk Elis
Zdeněk Elis
1 měsíc

Čtu si v karavanu v Chorvatsku už několikátý článek o strašné dovolené v Chorvatsku a začínám pomalu penit.Nic zde nezdrazilo drastičtěji než u nás.Chorvati nam vždy byli nakloněni a jestli jim občas dochází trpělivost tak si za to můžem svym chováním sami.Rozhodne nejsou tak falešní jako v jiných destinacích.Gastronomie.skutecne prodražila, má ale mnohem vyšší úroveň než u nás.Nazor že Němci jídlo neřeší a chodí do restaurace pravidelně je TAK ŠÍLENÁ BLBOST ze se tím dál nejde zabývat a to nemluvím o Holanďanech a severních státech.Pokud chcete svými penězi podporovat velmi sporné národnosti pro které jste ve skutečnosti míň než pes,… Číst vice »

Martin
Martin
1 měsíc

Chorvatsko je destinace kde mě nikdo na dovolené nepotká!!! Navštívil sem párkrát kamionem a rozdíl v cenách ve vnitrozemí a u moře mě přesvědčil o tom že jsou to loupežníci.

Jan Steno
Jan Steno
1 měsíc

All inclusive, Bulharsko, hotel u pláže, nemusíte nic vozit a nechat se okrádat od Chorvatů. Určitě lepší, nez Chorvatsko , Stačilo mi shlédnout pár raportazi a příspěvku na sociálních sítích a nechápal jsem proč si Češi znechucující dovolenou v Chorvatsku.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Jan Steno

Sociální sítě slouží k tomu, aby měli neschopní kde brečet – nechápu pitomce, kteří jedou na dovolenou a za pár korun čekají, že se jim bude někdo klanět…tak jen jezděte do Bulharska, kde si zatím můžete hrát na boháče – sama jsem po otci Bulharka a vím, jak to tam doopravdy chodí.
To, že si v Chorvatsku neumíte vybrat vhodnou lokalitu, není chyba Chorvatů, ale vaše.
A nemáte ani páru, jak o vás smýšlejí ti “vstřícní a uctiví” Bulhaři – vaše peníze nesmrdí…vy ano. Vy ani ten svůj příspěvek neumíte napsat česky 😀

Jan Steno
Jan Steno
1 měsíc

Přestaňte okrádat, Chorvati!

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Jan Steno

V pohodě – jezděte jinam – co vám brání…Chorvatům vážně chybět nebudete…a mně taky ne.

Iris
Iris
1 měsíc

To jsou kecy typu “jedna paní povídala” – jezdíme na ostrov, kde jezdí převážně Němci a Rakušáci a vaří si všichni – do restaurace rozhodně nechodí každý den a žádní chudáci to tedy nejsou. Na Brači jsme chodili nakupovat do místního řeznictví, pekárny, marketu – s sebou jsme si vozili jen vodu, protože místní voda (i balená) působí na manžela jako projímadlo. Párkrát jsme zašli do Sumartinu na večeři – ceny nebyly nijak šílené. Určitě to letos už bude dražší – naposled jsme tam byli před 3 lety. Tam, kam jezdíme teď, si maso vozíme svoje – mražené, protože nechceme… Číst vice »