Chorvatsko plné medúz? Místní řekli pravdu. Bojí se, že letos nikdo nepřijede

Chorvatsko v uplynulých měsících sužovalo obrovské množství medúz, které například rybářům zabraňovalo v tom, aby se vůbec dostali na moře. S blížící se turistickou sezónou rostly také obavy o to, jaký dopad to bude mít na tradičně silný turistický ruch v zemi. Obrázky pláží plné medúz totiž skutečně nejsou něčím, co turisté vyhledávají.

Medúzy se přemnožily

Také v České republice se v minulých týdnech objevila upozornění na tento problém. Zaznívaly dokonce hlasy o tom, že je v ohrožení celá turistická sezóna. Na vině mělo být především příliš teplé moře, které se nestihlo ochladit. Medúzy se proto přemnožily.

Situace se ale přeci jen změnila. Medúz už na pobřeží Chorvatska není tolik a místní mluví spíše o zbytečné panice. Podobně je tomu prý každý rok, jen letos byly medúzy u břehů trochu déle. Více než těchto živočichů se tak obávají zpráv o nich, protože právě ty by mohly plány na silnou turistickou sezónu hodně narušit.

Zejména v České republice se podle Chorvatů zprávy o medúzách v jejich zemi šířily až nesmyslně a byly řádně nadsazené. “Novináři v České republice si všimli, že si nějací rybáři stěžovali na rekordní množství medúz v zimě. Jenže oni si stěžovali v únoru a zprávy o tom vyšly v květnu, což vyvolalo velké zmatky,” uvedl pro portál Glas Istre ředitel turistického centra v Istrii, Denis Ivoševič. Podle něj bohužel hrozí, že se lidé těchto zpráv zaleknou a dají přednost jiné destinaci než Chorvatsku.

Foto: Shutterstock

Po medúzách přišli žraloci

Celou záležitost považuje za uměle vytvořenou. Podle něj žádné nebezpečí od medúz nehrozí. I když to pochopitelně neznamená, že se v moři žádné nevyskytují. Občas na ně můžete narazit a mohou vás také žahnout. V poslední době se totiž i v Chorvatsku objevují poměrně nebezpečné druhy.

Aby toho nebylo málo, v posledním týdnu se hned na dvou oblíbených místech Chorvatska objevil žralok. Nejprve to bylo v Medulinu a následně v Pomeru, a vždy na velké mělčině přímo u břehu, kde ho mohli pozorovat lidé. To pochopitelně vyvolalo obavy, avšak podle místních médií šlo o žraloky liškouny, kteří pro lidi nepředstavují nebezpečí, byť mohou dorůst až pěti metrů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rosi
Rosi
23 dní

Bol som v Chorvátsku a prešiel som motorkou celé pobrežie od Rovinj až po Makarsku a môžem so sklamaním povedať že som nikde nič nevidel.

Iris
Iris
11 dní
Reply to  Rosi

Ty už jsou totiž dávno pryč – medúzy se takto hojně vyskytují na severu Jadranu hlavně na jaře – když se oteplí moře a kdyby si autoři něco o těchto medúzách přečetli, nepsali by takové blbosti.